Nadváha

Nadváha je ve většině případů obrázkem naší osobní disciplíny ve vztahu ke stravování, pokud není způsobena hormonálním onemocněním. Samozřejmě se na obezitě také podílejí osobní dispozice a dědičnost. Jak tělo vypadá zvenčí, tak podobě vypadá i uvnitř. Orgány jsou obaleny tukem, tím jsou stísněny a také jsou částečně odulé. Můžeme si lehce představit, že v takové pozici se jim obtížněji pracuje a nemohou odevzdávat stoprocentní výkon, jaký od nich očekáváme. A jsme u rizikových faktorů řady nemocí, které z toho mohou po čase vzniknout. Především se jedná o poruchy látkové výměny, nadměrné zatížení kloubů a páteře, vysokého krevního tlaku, zvýšení hladiny cholesterolu, různé otoky apod.

Začneme u své psychiky, musíme si uvědomit, že to děláme pro sebe a pro své zdraví. Rozličná předsevzetí a nesmyslné diety jsou úplně na nic, chce to upravit denní režim se zavedením pravidelného času stravování: snídaně, svačina, oběd a večeře nejdéle v 17.00 hod. a snížíme porce jídla na polovinu nebo na třičtvrtě. Nebojte se, ještě hlady nikdo neumřel. Jíst méně a častěji tělu jenom prospívá. Do denního rytmu také zařadíme pohyb na zdravém vzduchu, třeba ve formě procházek. V jídelníčku omezíme sladkosti a místo toho zařadíme konzumaci zeleniny ve formě salátů nebo příloh.

Jak je těžkých například 10 kilogramů, si vyzkoušíme na kbelíku s vodou, který přeneseme na sto metrech, a jaká je to váha, poznáme hned a to naše tělo musí nosit. Tuto zkoušku si určitě udělejte.

Tělo podpoříme bylinnými čaji: Vrchovatou čajovou lžičku čekanky spaříme horkou vodou na jeden šálek a necháme tři minuty vyluhovat, potom scedíme a pijeme ráno na lačno jeden šálek denně, pak teprve poznáte co je každé kilo navrch.

Čaj na odtučnění: Nať svízele syřišťového 50 g, kukuřičné čnělky (vlas) 25 g, krušinová kůra 25 g, nať čekanky 25 g, nať tymiánu 10 g. Vrchovato čajovou lžičku spaříme šálkem čaje a necháme tři min. luhovat a potom scedíme. Pijeme po doušcích dva až tři šálky denně.

 

 

4 komentáře u Nadváha

 1. zi.ja napsal:

  Paní Sašo, na Váš dotaz je již zodpovězeno na předposledním místě od zadu v diskuzi. Bude to s Vaším problémem totožné a můžete se podle toho řídit. S pozdravem Honza

 2. Saša napsal:

  Dobrý den , jaký čaj nebo možnosti jsou na hubnutí ,když je hormonální porucha.Děkuji

 3. zi.ja napsal:

  Paní Jano, samozřejmě, že to je myšleno tak, lžičku čekanky dáme na jeden šálek čaje, spaříme horkou vodou, scedíme a pijeme. Čekanka Vám nic sama neřekne, ale při užívání se dostaví hubnutí a pak je každé kilo, které ztratíte znát na těle. Lépe se ohnete a do schodů to půjde o něco lépe. Bylinky v tomto případě nefungují tak, že vypijete několik šálků čaje a budete hubená, je potřeba zavést pravidelnost pití čaje, alespoň 2 až 3 měsíce. Na to, aby se tělesné funkce porovnaly, je také dobré, každý den ráno na hladový život dát do slenice pol. lžíci jablečného octa, dolít vodou a vypít. Je to recept našich babiček a má ten význam, že i tady dochází k pozvolnému hubnutí. S pozdravem Honza

 4. Jana Kabátová napsal:

  Dobrý den, ve větě „Vrchovatou čajovou lžičku čekanky spaříme horkou vodou….a pijeme ráno na lačno jeden šálek denně, pak teprve poznáte co je každé kilo navrch“ vůbec nerozumím, jak pitím čekanky poznám, co každé kilo navíc znamená?
  Děkuji vám, J.
  Mimochodem, kdybyste znal čaj či cokoli proti nehorázné chuti k jídlu, líbala bych vám ruce:)

Napsat komentář