Klimakterium, menopauza, lidově přechod

V období mezi dvanáctým a čtrnáctým rokem dochází u dívek k první menstruaci a dívka dospívá v ženu. Mění se její postoj k životu i celé její tělo, začne nabírat charakteristické ženské tvary a po první menstruaci je již schopná přijít do jiného stavu a následně porodit dítě. Přibližně mezi 45. a 55. rokem věku ženy tělo snižuje tvorbu pohlavních hormonů, přestávají zrát vajíčka a pomalu se ukončuje menstruační krvácení.  Tento přechod na jinou hormonální rovnováhu může být u některých žen doprovázen příznaky, jako jsou návaly horkosti, pocení, které je provázeno bušením srdce, podrážděností, depresí a přibýváním na váze. Některé ženy se s tímto stavem přechodu těžko vyrovnávají a připadají si zbytečné. To je ale velký omyl, protože mnoho žen v tomto období menopauzy prožívá nejšťastnější období svého života a najdou v sobě skryté vlohy na vše možné, včetně umění, zlepší se u nich smysl pro rodinu a začnou žít naplno. Menopauza je zcela přirozená a není třeba se jí obávat. Mnoho žen ji ani nezaznamená, kromě přerušení menstruace.

Přibírání na váze se děje proto, že hormony, které se nyní již neuvolňují do těla a nespalují přebytečné tuky, to vyvážíme vhodnou dietou a cvičením. Žena může vypadat dokonce ještě lépe než před tím. Ve vyhraněných případech, při psychických problémech může pomoci lékař vhodnou hormonální léčbou.

Bylinné čaje: Smícháme stejné množství kontryhelu a řebříčku, vrchovatou čajovou lžičku směsi spaříme horkou vodou dvě minuty a scedíme. Denně pijeme dva až tři šálky denně.

Proti návalům horka si připravíme směs z třezalky tečkované, řebříčku a meduňky stejné díly smícháme, jednu čajovou lžičku směsi spaříme horkou vodou tři minuty a scedíme. Pijeme dvakrát denně jeden měsíc.

Napsat komentář