Křečové žíly

Křečové žíly je cévní onemocnění postihující nejčastěji dolní končetiny. Chronické onemocnění se může projevovat pobolíváním, otoky, záněty, pocitem ztěžklých nohou a v pokročilém stádiu i obtížně se hojícími bércovými vředy. Křečové žíly zpravidla vznikají v důsledku slabosti vazivové tkáně ve spojení se zvýšeným zatížením dolních končetin, to je dlouhé stání a po těhotenství. Také jsme mohli něco podědit. Další rizikové faktory jsou nadváha, nezdravá výživa, zácpy. Křečové žíly upozorňují, že játra nepracují naplno a také máme dlouhodobý blok první čakry, která energeticky vládá dolní končetiny.

Začneme dbát na svoji životosprávu, důležité je zvýšit příjem tekutin alespoň na 2,5 litru denně, do jídelníčku přidáme jídla bohatá na vlákninu, slunečnicová a lněná semínka a dostatek jablek, tím si ulevíme od zácpy. Cvičení provádíme tak, že si lehneme na záda, zvedneme nohy do výšky a poklepáváme chodidly o sebe. Toto cvičení prospívá také celému cévnímu systému, stačí provádět denně 5 minut.

Můžeme si také ulevit tak, že pokládáme na bolavá místa listy bílého zelí, které válečkem na nudle rozrušíme a místo obložíme a ovážeme na 3 – 4 hod. Také si můžeme vyrobit měsíčkovou mast. Na pánvičce rozehřejeme 250 g čitého vepřového sádla a do něho nasypeme dvě vrchovaté hrsti nadrobno nasekaného měsíčku lékařského, květy, list, stonek a necháme krátce zpěnit. Potom odstavíme a necháme přes noc vychladnout. Druhý den mírně zahřejeme a scedíme přes čisté plátno. Mastí si denně potíráme křečové žíly, které se mohou za měsíc ztratit, Měsíček můžeme nahradit řepíkem. Výroba masti a celé postup je stejný.

Bylinný čaj, který podporuje pevnost a pružnost cév: Květ měsíčku 10 g, nať řepíku 10 g, nať macešky polní 20 g, květ černého bezu 20 g, nať pohanky 40 g. Na jeden šálek čaje vrchovato čajovou lžičku směsi spaříme 3 min. a pijeme 3 x denně.

 

Napsat komentář