Slinivka

Slinivka patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí a přináleží k trávicímu ústrojí. Ovlivňuje trávení potravin především cukrů, tuků i bílkovin. Její další funkce je, že produkuje inzulin a různé hormony a má pod svou správou všechny sliznice v těle. Tím ji řadíme k nejdůležitějším orgánům v našem organizmu.

Její nedokonalá funkce se může projevit jako bolesti břicha, zažívací potíže, bezdůvodné pokašlávání, pálení žáhy. Většinu potíží s nadýmáním, špatná funkce střev, zahlenění plic a průdušek způsobuje slinivka. Ovlivňuje v těle enzymový systém, kterým pomáhá rozkládat rostlinné i živočišné bílkoviny. Bez těchto enzymů nejsme schopni trávit především maso.

V případě zánětu slinivky, nebo její nedokonalé funkce přistoupíme k její léčbě radikální změnou jídelníčku. Po dobu patnácti dnů vynecháme masité pokrmy, minimalizujeme používání cukrů a to i v pití, vyvarujeme se používání jakýchkoliv tuků, kořeněného jídla a alkoholu, to je také pivo.

Tak co k jídlu. Ze začátku této diety si uvaříme ovesnou kaši. Asi 120 g ovesných vloček na 1,5 litru vody vaříme na mírném ohni asi hodinu. Musíme to pohlídat, mícháme, aby se kaše nepřipálila. Přidáme špetku soli a 2 lžíce ovocného sirupu višňového nebo borůvkového. Dále přidáme 2 polévkové lžíce mletých vlašských nebo lískových oříšků. Toto množství kaše jíme 2x až 3x za den. Komu by to nestačilo, tak stejnou dávku kaše před dietním jídlem, ale je lepší pro odlehčení slinivky to vydržet a touto kaší nahradit celodenní jídlo. Tento stravovací režim dodržíme 15 dnů. K pití si uvaříme na doplnění tekutin, jakýkoliv slabý čaj, který pijeme horký.

Čaj, kterým budeme slinivku léčit. 100 g přesličky rolní, 100 řebříčku obecného, 100 kopřivy, 300 měsíčku lékařského. Na ¼ litru vroucí vody dáme 1 čajovou lžičku směsi a necháme 3 min. luhovat.  Potom scedíme a dáme do termosky. Tento šálek si rozdělíme na celý den a vždy po doušku si lokneme. Na slinivku má dobrý vliv, když tento čaj je horký. Čaj využíváme celý. Kdo je zvyklý na alkohol, může si po těchto 15 dnech vypít denně skleničku piva. Po měsíci 1 pivo denně, ale ne více, slinivce svědčí i hořké.

Postižení slinivky je závažné onemocnění, které nelze podceňovat a na nefunkčnost slinivky se umírá. Když má slinivka již omezenou funkčnost, je nutno dodržovat dietu, dle výše uvedených pokynů, nebo následuje druhá možnost, vše opomíjet a rozloučit se s životem.

2 komentáře u Slinivka

  1. zi.ja napsal:

    Paní Petro, recept, který jsem uvedl na slinivku, není určitě žádný vtip. Je to starý osvědčený recept, který pomohl již mnoha lidem a vyléčil i takové případy, které po lékařské stránce již neměli naději na uzdravení a byli těsně před smrtí. Samozřejmě, pokud máte lepší metodu, tak ji použijte. S pozdravem Honza

  2. Petra Kupková napsal:

    Do měkka uvařené ovesné vločky sice mohou být fajn, ale na slinivku ořechy? To má být vtip? 😉

Napsat komentář