Jin-jang určuje diagnózu

Příčiny nemoci vznikají v porušení rovnováhy mezi jin a jangem, proto musíme hledat při stanovení správné diagnózy nejprve poruchy rovnováhy mezi těmito složkami.

Čínská medicína užívá pro klasifikaci nemocí osmeré osnovy. To jsou syndromy jinové, jangové, povrchové, vnitřní, chladné, horké, z prázdnoty, z plnosti.

Do okruhu jin spadají jinové, vnitřní, chladné a prázdné. Do okruhu jang spadají jangové, povrchové, horké a plné.

Při stanovení diagnostiky určíme charakter nemoci, kdy si nemoc zařadíme mezi  jinový nebo jangový základ. To určíme spolehlivě při dobré znalosti teorie o jin-jangu. K tomu pak přidáme specifikování povahy nemoci podle čtvero vyšetření. Jedná se o vyšetřování zrakem, vyšetřování sluchem, vyšetřování dotazy a vyšetření pulzu. Když zařadíme do vyšetření všechny tyto metody, nemůžeme se příliš mýlit.

Vyšetřování zrakem začíná podle barvy pokožky. Když je barva jasná a svěží, červená, žlutá, souvisí s jang a v případě nemoci signalizuje povrchovou nemoc. Zatímco barva temná a povadlá, zelená, modrá, bílá, černá ukazuje na jinový a hluboký charakter nemoci.

Podle zvuků a dechu, výše posazený hlas, hlučnost, mnohomluvnost a prudkou gestikulaci, dýchání je silné, prudké a hrubé. To vše ukazuje na plný a horký jangový charakter. Nízký a slabý hlas, málomluvnost a ochablost, dýchání je slabé a tiché. To vše označuje prázdný a chladný jinový charakter.

Pulz se měří na zápěstí a podle jeho umístění rozeznáváme, nejblíže k zápěstí je jangový pulz, nejdále od zápěstí je jinový pulz. Podle povahy pulzu je silný a povrchový pulz jangový, zatímco slabý a hluboký pulz je jinový. Podle frekvence tepů je rychlý pulz jangový a pomalý je jinový. V  diagnostice se vyhodnocuje množství různých údajů, ale princip je vždy stejný, musíme převést souvislosti do jin-jangového klíče.

8 komentářů u Jin-jang určuje diagnózu

 1. zi.ja napsal:

  Hlavní orgán plíce mají svoji vrcholnou aktivitu od 3.00 – 5.00 hod. U kuřáků, astmatiků, průduškářů se v tomto čase projevuje největší vnímavost těchto zátěží, které mohou vyvolat buzení. Potom od 5.00 – 7.00 navazuje na hlavní orgán plíce, jeho párový orgán tlusté střevo, které má v této době svou největší aktivitu. V tomto čase je nejvhodnější vyprazdňování a kdo na tento orgán trpí, je nejvíce citlivý na problémy s tlustým střevem. Doporučení je, pokud nám to naše zaneprázdnění dovolí, tak se pomalu probouzet, nespěchat a již od rána se přestat stresovat. Při obtížích s tlustým střevem pomáhá se v této době se napít skleničky vlažné až teplé vody a potom si dát jenom lehkou snídani. S pozdravem Honza

 2. Michaela napsal:

  Dobrý den, začala jsem chodit na rehabiliace a zmínila jsem se před rehabilitačním masérem, že se budím v pět ráno pravidelně asi dva měsíce. Naznačil mi, že by to „mohl být“ i nějaký orgán, ale nemohl si vzpomenout který. Můžete mi poradit i v této oblasti?
  Děkuji za odpověď.

 3. zi.ja napsal:

  Prázdnota sleziny a žaludku může mít za následek nedostatečné rození a transformaci krve. Dlouhodobá nemoc, chronická či náhlá ztráta krve může způsobit prázdnotu krve a v těchto případech není obličej správně vyživován a má bílou barvu. Návyk na syrovou nebo chladnou stravu či invaze vnějšího chladu, při jeho nadbytku může docházet ke stagnaci čchi a srážení krve v drahách. Silné pocení, vyčerpání vlivem dlouhodobé nemoci, přílišná zátěž, stáří, to vše může mít za následek vyčerpání jangu a jeho únik. Když je jang vyčerpán, nemůže zahřívat tělo a podporovat pohyb krve a pak převažuje jin. Potom se tedy objeví bledost obličeje. Pokud člověk není nemocný, tak bych jenom z kosmetických důvodů do toho nezasahoval.
  S pozdravem Honza

 4. Milan napsal:

  Dobrý den.Zajímalo by mně ,trochu to souvisí s předešlým dotazem,naopak když má člověk červenou (zdravou)tvář (jinak je ale zdravý) a chtěl by mít spíše bílou nebo bledou tvář,jestli toto lze zvrátit ,když půjde jingovou cestou? dík za odpověď.

 5. zi.ja napsal:

  Milá Jiřino, léčení pro laika jin – jangem je poměrně složité a bez příslušného studia v podstatě neproveditelné. Pokud se chcete o něco málo pokusit, tak si najděte text jin a jang obecně, kde je tabulka jin a jang. Najděte si například nehybnost jin a pohyb jang. Z toho je vidět, když se budete pohybovat, bude to jangové, když budete polehávat je to jinové. Další položka jin chlad, jang teplo. Budu pobývat v teplém prostředí, pít a jíst teplou stravu, je to jangové a opak chladné je jinové. Tímto podobým způsobem můženme přejít i na další položky. Přeji hodně zdaru v jin a jang, Honza

 6. Jiřina napsal:

  Prosím o radu jak posílit jang.Mám často pocit chladu ,jsem bledá až bílá v obličeji,slabost v nohách i celková.Vyčetla jsem,že je oslabený jang,ale nevim ,co dělat.Děkuji. Jiřina

 7. zi.ja napsal:

  Ve Vašem případě je potřeba někde začít, potože máte zdravotních problémů až dost. V první řadě si změřte kyselost těla lakmusovými papírky koupenými v lékárně na pH test. Měří se orientačně moč. Vědomosti k tomu najdete na těchto stránkách v kapitole pH – kyselost a zásaditost organizmu. Váš organizmus je poměrně kyselý, kolem pH 4,5 což je již mimo normu, to se týká artritidy a zřejmě i bolesti páteře. Tělo se snaží kyselost vyrovnat vápníkem z kostí. pH upravíme jídlem nebo ryhleji sodou rozpuštěnou v javorovém sirupu v poměru 3 díly sirupu 1 díl sody bikarbony. Rozpustí se to na vodní lázni a 2 dcl sirupu by měly stačit na zlepšení stavu. Berou se 3 kávové lžičky denně.
  Ve vašem těle je dále zeslabená slezina a ledviny, proto je nutné tyto orgány posílit. Slezina reaguje negativně na sladkou chuť, rafinovaný cukr, koláče, sladkosti, čokoládu, to dráhu sleziny poškozuje. V mentálním myšlení přílišná starostlivost, kritičnost, nedůvěra, skepse, nedostatek lásky a rodinné pohody, to jsou všeobecné pojmy, které stav sleziny zhoršují. Dále strach, stres a napětí vyvolává špatný stav ledvin. Na ledviny můžeme použít některý očistný ledvinový čaj.
  Na podporu sleziny zařadíme do jídelníčku více mrkve, zapéct dýni, uvařit si jáhly, připravit si puding s jablky, cumlat lékořici (pendrek), sladká chuť je proslezinu dobrá v přírodním stavu, né ve formě rafinovaného cukru. Po srovnání těchto orgánů, sleziny a ledvin mnoho problémů ustoupí a tělo se vrátí do harmonického stavu a bude se Vám i lépe spát. S pozdravem Honza

 8. Ludmila napsal:

  Prosím poraďte již od roku 1997 mám problémy ze spaním- nemůžu usnout- nelze jinak od 1999 beru prašek na spaní ale i ten někdy nezabere, v posdní době mě hlavně v noci brní nohy či pálí jakoby přesezené, pomůžou jen zábaly do alkoholu- ale ne na celou noc.Mám i jiné zdravotní problémy, divertikulozu, po operaci moč, měchýře, artitidu, vertebr. syndron, vysychání sliznic, věčně dokola afty, pomáhá jen B12 injekčně.Děkuji Lidka

Napsat komentář