Zásady v prevenci a léčení jin-jangem

Hlavní zásadou je vyrovnanost, protože každý extrém převážení některé stránky v neprospěch druhé je příčina nemoci. Organizmus je jeden velký spojitý celek, který navazuje i na drobné maličkosti, a proto každé místní narušení základní rovnováhy se zákonitě odrazí na celém organizmu. Udržení této rovnováhy v těle je věc nesnadná, proto čínská medicína poskytuje nápravné prostředky, které slouží k znovuobnovení ztracené rovnováhy.

Zásady léčení při přeplněnosti jin-jangu.

Přeplněnost znamená nadbytek některé složky čchi, což se projeví jako nemoc z plnosti, buď jako horkost z plnosti v jangu, nebo jako chlad z plnosti v jin. V takovém případě platí zásada, že plnost je potřeba vypustit. To provedeme na příslušné přeplněné dráze vypouštěcí metodou, a to dvojím způsobem. Buď z této dráhy vypustíme nadbytečnou čchi, anebo odstraníme blok vytvořený nahuštěnou čchi, nebo krve, nebo tělesných tekutin. S vypouštěním přeplněné složky současně doplníme druhou oslabenou stranu. Postup je takový, že začneme z druhé strany, nejprve doplníme oslabenou složku a pak teprve nadměrnou složku vypustíme. Když je nedostatek jangu a jin je nadbytek, tak nejprve doplníme jang a pak vypustíme jin. Je-li to obráceně, čili nedostatek jin a přebytek jangu, tak nejdříve doplníme jin a pak vypustíme jang. Tak ještě jednou, je-li přeplněný jang, vzniká horkost a jinová složka je poškozována, proto se při léčení použije jinová medicína, podle principu, že horkost je třeba zchladit. A opačně, je-li jin přeplněná, vzrůstá chlad a poškozuje jangovou složku čchi. Proto se použije metoda jangová podle principu, chlad je třeba ohřát.

Ten, kdo skutečně umí a může používat akupunkturu nabodává jin, aby ji přivedl k jangu, a jang nabodává proto, aby ji přivedl k jinu. Podobně tak nemoc na pravé straně léčíme nabodáváním na levé straně těla a nemoc na levé straně léčíme nabodáváním na pravé straně.

Zásady léčení při nedostatku jin-jangu.

Nedostatek některé složky čchi způsobuje nemoc z prázdnoty jin nebo jangu. Při léčení nemoci z prázdnoty platí zásada, že prázdnotu musíme nejprve doplnit. V tomto případě se jedná o horkost a chlad z prázdnoty, z nedostatku. Proto nemůžeme použít vypouštěcí metodu, ta by energii čchi ještě více oslabila a vyprázdnila. Musíme provést doplňovací metodu na opačné složce. Například, když z nedostatku jin převládne jang, který není také nadměrný, musíme posílit a jin. Jin pak stáhne jang zpátky a obnoví ztracenou rovnováhu. Zásada je opět taková, když je nemocný jang, je třeba léčit jin. A obráceně, jestliže z nedostatku jangu vznikne prázdný chlad, nebudeme rozptylovat chlad, jako v případě chladu z plnosti, ale posílíme jang, aby se následně jin zateplila. Tato zásada je taková, když je nemocná jin, musíme léčit jang.

Je důležitá přesná diagnóza povahy nemoci a rozlišení, v jakém poměru jsou mezi sebou jin a jang. Projevy na první pohled jsou často podobné, pokud by na základě mylné identifikace nemoci došlo k záměně léčebných metod, dojde k přitížení pacienta, což je nežádoucí. Například při horečce musíme umět rozeznat, zda je horečka z plnosti nebo z prázdnoty. Když zjistíme, že je z plnosti, budeme vypouštět jang, je-li naopak z prázdnoty, budeme doplňovat jin. Tato zásady platí v akupunktuře, ve využívání rostlinných léčiv i u léčiv jiného původu. Dále se léčiva rozlišují podle povahy a chutě. Povaha léčiv je jangového charakteru, chutě jsou jinového charakteru. Povaha léčiv se dále dělí na jangové, což jsou horké, teplé a na jinové, ty jsou chladné, studené. Podle chuti na jangové, ty jsou sladké, které navíc doplňují čchi a pálivé, mají rozptylující účinek. Naopak jinové jsou kyselé, hořké a slané, mají stabilizující účinek.

Při terapii, kterou uskutečňujeme pomocí léčiv, se v tradiční čínské medicíně postupuje ve stejných principech, jako v ostatních disciplínách, které jsou uvedeny v základní teorii tradiční čínské medicíny. To znamená, nejdříve zjistíme vzájemný vztah jin-jangu a na základě toho pak použijeme příslušné medikamenty. Je-li například potřebné dosáhnout rozptylujícího účinku nebo povzbudit vzestupné pochody v těle, vybereme léčiva jangového charakteru. Pokud potřebujeme posílit sestupné pochody nebo docílit stahujícího účinku, použijeme léčiva jinové povahy. Je-li potřeba doplnit energii, zvolíme jangový lék, chceme-li posílit tělo, zvolíme jinový lék.

1 komentář u Zásady v prevenci a léčení jin-jangem

  1. jiri Novy napsal:

    Jeste jsem chtel podotknout , ze pri usinani mam teplotu 36 stupnu , prvni den kdy jsem mel horkost a potil jsem se jsem mel 37 stupnu , jak dlouho se budu ochlazovat a co kdyz mi je uz zima ? Dekuji Novy

Napsat komentář