Objasnění příčin nemocí mezi pěti prvky

Pět hlavních orgánů v těle souvisí s ročními obdobími a citlivě reagují na podnebí, na stav čchi, poměr jin-jangu v přírodě. Tento vnější vliv z přírody nejvíce zasáhne orgán, je-li nevyvážená jeho čchi spojena s příslušnou roční dobou, která přináleží k orgánu. U jater to je na jaře, srdce v létě, slezina na konci léta, plíce na podzim, ledviny v zimě. Začínající nemoc se zpravidla objeví na jednom z pěti hlavních orgánů, ale může se prostřednictvím vztahu mezi prvky rozšiřovat dále. Toto rozšiřování nemoci může probíhat:

 

Na základě vztahu rození.

To je od hlavního nemocného orgánu ve směru rození. Jestliže se nevyléčí nemocný hlavní orgán, pokračuje nemoc ve směru rození dále a nemoc hlavního orgánu se odrazí i na dalším orgánu ve směru rození. To nazýváme, že nemoc matky postihuje dítě. Například mezi ledvinami a játry se často utvoří chorobný vztah, že voda nesvlažuje dřevo. Ledviny (voda) trpí prázdnotou jin a v důsledku toho nedokážou vyživovat jinovou krev jater (dřevo). Oslabená jin jater neovládne dostatečně jaterní jang a ten potom šlehá nahoru. To se projevuje na organizmu závratěmi, suchem v krku, únavou až třesením končetin, podrážděností, křečemi. Současně s těmito stavy se může projevovat v důsledku prázdnoty ledvin nedoslýchavost, slabost v kolenou, bolesti v kříži, poluce. Toto onemocnění se považuje za lehčí, protože postupuje ve směru rození a tedy je možné ho poměrně snadno zvrátit zpátky. Tato nemoc prázdnoty hlavního orgánu se nazývá prázdná škodlivost.

Pokud nemoc postupuje opačným způsobem, to znamená, že dochází k opačnému pohybu nemoci než je směr rození, tak nejprve onemocní hlavní orgán, který nakazí další hlavní orgán v protisměru. Nazývá se to, nemoc dítěte ubližuje matce. Je-li například nadměrný jang srdce, šlehá směrem nahoru, a jak nabírá na síle, tak je současně oslabována jin srdce. To vyvolává následně i nárůst jangu jater, protože játra jsou matkou srdce a slabá jin srdce mu neklade patřičný odpor. V tomto případě dojde k silnému vystupování jangu srdce, tak i jangu jater. To se projeví v organizmu jako bušení srdce, vyrážky na jazyku, zarudlá a citlivá špička jazyka a v krajním případě může dojít až k poruše psychiky. To se dále projeví jako zmatená nesouvislá řeč. Stoupání jaterního jangu zaviní bolesti hlavy, podrážděnost, zanícené oči, zrudnutí tváře. Toto působení proti směru rození vzniká v případě, že orgán dítě je přeplněn a můžeme si to objasnit tak, že to co přichází zepředu je plná škodlivost a tak se nazývá i chorobný stav způsobený přeplněností dítěte. Tento stav je považován za onemocnění vážnějšího charakteru.

Existuje ovšem i opačný případ přesunu, to je proti směru rození v důsledku oslabení orgánu, dítěte. Potom orgán dítěte odčerpává energii matky a doplňuje si jí svou čchi. Taková nemoc se nazývá, dítě krade matčinu energii.

 

Na základě vztahu ovládání.

Chorobná změna vzájemného podmaňování či potlačování.

Potlačování představuje nadměrné rozvinutí přirozeného vztahu ovládání. Tímto vztahem je například stav, dřevo mohutní a potlačuje zem, to je stav mezi játry a slezinou. Nemoc začíná v játrech, jejichž čchi se stává příliš silnou. To způsobuje přílišnou průchodnost, která pramení z jejich přirozené funkce a proudí napříč slezinou a oslabuje ji. Tento stav se také nazývá, dřevo je napříč a překonává zem. Předimenzovanost jater se projevuje bolestí pod žebry, tlakem v hrudi, závratěmi, předrážděností a bolestmi hlavy. Oslabenost sleziny způsobuje nadýmání a řídkou stolici. Pokud jaterní čchi zasáhne i žaludek, to je jangový párový orgán jinové sleziny, objeví se krkání, vystupování žaludečních šťáv, zvracení. Je to proto, že čchi jater napadá slezinu nebo čchi jater napadá žaludek. Tento stav se nazývá ubližující škodlivost a je považován za onemocnění vážnějšího charakteru.

Plíce jsou nad srdcem, když oheň srdce šlehá vzhůru, tím zraňuje plíce. To je vztah, kdy oheň srdce převládá nad kovem plic. Se srdcem však nesouvisí ty případy, kdy dochází k akumulaci horkosti sleziny a žaludku, nebo když jde o oheň jater a ledvin, anebo když se jedná o horkost a akumulace v samotné dráze plic.

Když je jin ledvin velmi silná, tak studená čchi proráží nahoru a vyvolává bušení srdce, nebo když velmi silný chlad utlačuje nahoře dračí oheň, jang srdce. Proto je srdce neklidné a jde o to, že voda ledvin převládá nad ohněm srdce. Avšak s ledvinami nesouvisí tyto případy, kdy v důsledku přílišného přejídání se čchi stagnuje a nehýbe se, tím dochází k bušení srdce, jelikož oheň srdce je stlačován.

Když je čchi sleziny příliš suchá a voda ledvin ztrácí svou vláhu, nebo když je naopak příliš vlhká a voda ledvin se proto sráží a nepohybuje se. V tomto případě jde o vztah, zem sleziny převládá nad vodou ledvin. Se slezinou však nesouvisí případy, kdy jde o suchost z jiných orgánů nebo o narůstání vlhkosti z vnějších příčin.

Když je průchodnost řízena dřevem jater velmi silná a čchi sleziny a žaludku v důsledku toho jsou naopak prázdné. Nebo když se čchi jater příliš zahrazuje, tak proto stagnuje i čchi sleziny a žaludku. Potom se jedná o vztah, že dřevo jater převládá nad zemí sleziny. S játry však nesouvisí případy, kdy orgány slezina a žaludek sami způsobí vyčerpání nebo zahrazování čchi, nebo když je to způsobeno jinými orgány.

 

Chorobná změna vzájemného ponižování.

Tento vztah znamená obrácené postavení mezi ovládaným a ovládajícím než v předcházející kapitole. Tak například oheň dřeva trestá kov, oheň jater, jaterní jang napadá plíce. Tato nevyváženost jater způsobuje bolesti pod žebry, hořkost v ústech, předrážděnost. Poškození plic se projevuje kašlem, pokašláváním, anebo až vykašláváním hlenů se sraženou krví. V tomto případě nejdříve onemocní nadbytkem jangu játra jako ovládaný orgán a pak tuto svou nadměrnou energii přenesou zpátky na svůj ovládající orgán a to jsou plíce. O přesunu nemoci proti směru ovládání se říká, že to co přichází od překonávaného, je mírná škodlivost. Tento přesun je způsoben přeplněností ovládaného orgánu a je považován za onemocnění lehčí povahy. Nazýváme ho mírná škodlivost.

Z toho všeho vidíme, že onemocnění některého z orgánů se může přenést na některý z dalších pěti hlavních orgánů. Například nemoc jater se může rozšířit na srdce, orgán dítě. Na ledviny, orgán matka. Na slezinu, ovládaný orgán. Na plíce, ovládající orgán. Samozřejmě nemoc může případně postupovat i na další části těla, které jsou s těmito orgány řízeny.

 

 

1 komentář u Objasnění příčin nemocí mezi pěti prvky

  1. jiri Novy napsal:

    Dobry den , potreboval bych poradit ,uz tak dva mesice mam horkost ,byl jsem hodne aktivni sportoval jsem skoro denne nekdy i dvakrat denne . Stejne tak jsem i studoval . Ted k memu stavu , horkost zesilila az jsem zacal spat mene chodil spat ve 23 a budil pred 5 hodinou asi tak trikrat , potom uz neusnul vubec , lecim to neutralni az chladnou stravou , takze spim pres noc 8-10 hodin , 2-3 se budim a spanek neni takovy jaky by mel byt .
    Trochu se zabyvam cinsko medicinou , dosel jsem k zaveru , ze mam preplnenost jangu , tedy nedostatek ci vyprazdneni jinu v srdci ,tedy v krvi a taktez asi oslabenou ledvinovou jin , pro obe je spolecne horko .Stejne tak nedostatek jinu v jatrech . S toto stravou se mi stava , ze dochazi po jidle k nadymani a casto krkam , stolice je mazlavejsi a je v ni nevstrebana strava , asi problem sleziny , ktera by potrebovala teplo , jenze to ji nemohu doprat , tak se pokusim jist neutralne . Muzete mi poradit a pomoct , trochu v tom plavu . Jatra , srdce , ledviny potrebuji neutralni az chladnou potravu ale slezina teplou , tak co mam delat .
    Dekuji moc za rady pripadne za nejake byliny , rad vam i zaplatim , diky Novy

Napsat komentář