Orgán fu, žlučník

Žlučník je úzce spojen s játry a patří také k prvku dřevo. Nachází se mezi krátkými laloky jater, je to váček na žluč a z pohledu čínské medicíny obsahuje esenciální šťávy. Oproti ostatním orgánům fu má jednu zvláštnost. Zatímco ostatní orgány fu se neustále vyprazdňují a nic trvale neuchovávají, žlučník v sobě uchovává průhlednou esenciální šťávu, žluč, která má zelenožluté zabarvení.

Žlučník řídí uschovávání a vylučování žluče.

Žluč vzniká akumulací jater a po vytvoření se hromadí ve žlučníku kde je uskladňována pro další použití. Má hořkou chuť a hlavním úkolem žluče je napomáhat procesu trávení. S podpůrným vlivem jater, která řídí průchodnost je žluč vylučována do dvanácterníku a dále do tenkého střeva, kde pomáhá trávit potravu a tím podporuje příslušnou činnost sleziny a následně žaludku. Když vylučování žluče není v pořádku, oslabuje se i funkce sleziny a žaludku, což způsobuje zažívací problémy provázené nadýmáním nebo průjmy. Když játra a žlučník zablokuje vlhká horkost, játra nedokážou udržet vnitřní průchodnost a žluč se proto dostává i mimo tenké střevo a to do krve. Tento stav vyvolává žloutenku, zežloutnutí očí a pokožky. Čchi za normálních okolností klesá dolů, ale když nějaká chorobná příčina obrátí její tok, objeví se hořkost v ústech, zvracení zelenožluté šťávy.

Žlučník řídí rozhodnost.

Tato funkce vypovídá o podílu žlučníku na duševním založení a povahových rysech. Správně posoudit věci a rychle a rázně se rozhodnout mimo jiné závisí na vyvážené čchi žlučníku. Proto žlučník bývá označován jako cenzor, ze kterého vzniká schopnost, posuzovat a řešit. Z předcházejícího výkladu jsme se dozvěděli, že daná oblast psychiky je přisuzována játrům, která jsou vrchním velitelem a jejich působením vystupují úmysly a rozhodnutí. Játra jsou sice vrchním velitelem, ale konečné rozhodnutí si berou od žlučníku. Když jsou játra a žlučník v dobrém zdravotním stavu, pomáhá to v člověku vytvářet takové duševní naladění, že vše řešíme s rozvahou a větší odvahou. Protože je žlučník připojen k játrům, tak v případě, kdyby čchi jater byla silná, tak bez žlučníku nemá rozhodnost. Tyto dva orgány si pomáhají a z této pomoci se rodí smělost a odvaha.

Stav čchi žlučníku také určuje odolnost proti silným stresovým činitelům jako je strach a hněv. V normální situaci příznivě ovlivňuje cirkulaci čchi a krve a pomáhá udržovat vyvážené vztahy mezi orgány. Lidé s pevnou čchi žlučníku nepodléhají tolik psychickým stresům a když se do nich dostanou, tak lehčeji se jich zbaví. V povaze se prázdná, oslabená čchi žlučníku projevuje zvýšenou citlivostí na negativní vlivy a odráží se jako bázlivost, malá odvaha, lekavost, nespavost a těžké sny.

Napsat komentář