Orgán fu, žaludek

Čínská medicína rozděluje žaludek na tři části. Horní část, žaludeční vchod se nazývá horní žaludeční dutina, prostřední část se nazývá střední žaludeční dutina a spodní část zahrnuje vrátník a nazývá se spodní žaludeční dutina. Žaludek je uložen v nadbřišku v horní části břicha, uprostřed mezi dolním koncem hrudníku a pupkem.

Žaludek řídí příjem a skladování potravy.

Potrava se rozmělní v ústech a sestupuje přes hltan do žaludku, kde určitou dobu setrvá a je dále zpracovávána. Její přijímání a skladování je považováno za první funkci žaludku. Žaludek je místem kde se koncentruje požitá potrava, bývá také nazýván i mořem potravy, čchi a krve. Je to proto, že čchi i krev jsou neustále doplňovány výživnou esencí, která je tělu dodávána z trávené potravy. Jestliže dojde k porušení a slabení žaludeční čchi, zhoršuje se chuť k jídlu spojená s nechutenstvím. Dostavují se pocity s nadýmáním a podobné chorobné stavy.

Žaludek řídí rozklad potravy.

V žaludku dochází pomocí jeho čchi, tj. jangu žaludku a žaludečních šťáv tj. jin žaludku k rozkládání potravy a vytváření jemné esence, kterou čchi slezina roznáší po celém těle. Zbytky rozložené potravy sestupují do tenkého střeva, kde trávení a zažívání pokračuje. Tyto pochody souvisí se žaludeční čchi. V případě jejího oslabení, dochází k poruše rozkládání potravy, což se projeví bolestmi žaludku, při říhání je cítit hnilobný pach, člověk má odpor k jídlu. Další příznaky jsou stagnace čchi a stravy v žaludku. Tyto funkce jsou spjaty s činností sleziny, což je přeměňování a přepravování potravy. Dokonalá přeměna potravin na vyživující esenci a rozvedení do celého organizmu je možná jenom, když slezina a žaludek pracuje v součinnosti.

Žaludek řídí průchodnost a klesání.

Potrava z žaludku postupuje do tenkého střeva, kde se rozděluje na čisté a kalné. Kalné klesá dolů, aby se vyloučilo z těla ven a vytvářelo místo pro další potravu a tím i vytváření čistého, tj. esenciálních výživných látek, které slezina bude dopravovat směrem nahoru. Tento postup se děje pomocí žaludeční čchi, kdy se žaludek při této činnosti průběžně naplňuje a vyprazdňuje. Pro žaludek je tedy nevyhnutelné, aby pohyb v něm byl směrem dolů. Jestliže z nějaké příčiny čchi nebo potrava v žaludku stagnují, je to pro tento orgán chorobný stav. Pokud se z nějakého důvodu čchi obrátí do protisměru, vystupuje vzhůru, což vyvolává říhání, škytání, zvracení, nadýmání v horní části žaludku. V této situaci dojde k zablokování prostředního zářiče a tím narušení chodu čchi v těle. Žaludek spolu se slezinou produkuje esenci, která je zdrojem životní síly pro celý organizmus. Když je silná čchi žaludku, potom je silných i patero cangů a šestero fu. Pokud je žaludek oslaben, ztrácejí na síle i ostatní orgány. Kdo je dobrý v léčení sleziny, napravuje i žaludek a pět orgánů cang je v tomto případě stabilních. Plnost a dostatečnost prvopočáteční čchi závisí na čchi sleziny a žaludku, aby nebyla poškozena a mohla vyživovat tělo.

Sílu nebo oslabenost čchi žaludku můžeme diagnostikovat do jisté míry podle vzhledu jazyku. Pokud má jazyk tenký bílý a vlhký povlak, signalizuje to, dostatečné množství žaludeční čchi. Odlupující se povlak, nebo jazyk bez povlaku jsou příznakem vyčerpání žaludeční čchi.

 

6 komentářů u Orgán fu, žaludek

 1. zi.ja napsal:

  Snížení překyseleného žaludku lze dosáhnout čajovou směsí ostružiníku, třezalky tečkované, řebříčku obecného. Smícháme stejným dílem a užívejte 2 čajové lžičky na 1/4 litr vody 2 až 3 krát denně, nechte luhovat asi 10 min. Užívejte 3 týdny a pokud potíže nepřestanou, tak to může způsobobat i slinivka, která se projevuje nadýmáním, špatnou funkci střev, bezdůvodným pokašláváním, zahleněním plic, bolestmi břicha, říháním a zvýšenou tvorbu žaludečních šťáv. V každém případě, po dobu než se potíže vytratí, snižte výrazně potřebu cukru, masa, kořeněná jídla a alkohol. Tyto příznaky na sobě pozorujte a pokud problémy nepřestanou po třech týnech užívání čaje, tak se znovu ozvěte. Přeji brzké uzdravení Honza

 2. Daniela napsal:

  Dobrý den,
  již delší dobu mám problémy se žaludkem – zvýšené množství žal. šťávy a reflux, také bolest a občasný tlak v pravém podžebří. Přes klasický přístup jsem se dostala k bylinkám, bohužel ani tady nebylo stoprocentní uzdravení a tak jsem vyhledala akupunkturu. Mám za sebou již 4x jehličky, z toho 3x žaludek, jícen a také naposledy + slezina a žlučník, teď se lékař, který ji aplikuje rozhodl podpořit činnost jater a nabádá mě k dělené stravě+ vynechání pečiva. Problémy se zmírnili, ale zcela nevymizely. Jaký je Váš názor?Děkuji za odpověď.

 3. zi.ja napsal:

  Pálení žáhy většinou souvisí se sníženou funkcí činnosti slinivky, mnohdy stačí nejíst na noc tučná jídla a upavit stravovací režim tak, že poslední jídlo večer bude do 17. 00 hod. Odstranění okamžitého problému je možné řešit obyčejnou sodou bicarbonou, kdy půl až jednu kávovou lžičku rozpustíme v 1 dcl vlažné vody a vypijeme. Pokud by problémy dlouhodobě přetrvávaly, zaměříme se na dietu slinivky a její posílení.
  S pozdravem Honza

 4. Elena Šťastná napsal:

  Dobrý den, často trpím na žaludeční šťavy a pálení, co mám dělat?Děkuji

 5. zi.ja napsal:

  Dráha žaludku je dlouhá jangová dráha probíhající z oblasti hlavy na nohu. Mezi jangovými drahami má zvláštní postavení, protože jako jediná probíhá jinovou oblastí po přední části těla. Dráha žaludku, bod 36 je bod, o kterém mluvíte. To je jeden z nejlepších bodů na migrény, žaludeční potíže i vředy a vyčerpání. Meridián žaludku má aktivní činnost od 7.00 do 9.00 hod. a v této době je nejúčinnejší provedené ošetření. Jangová energie vyvolává nafouklé břicho, říhání a zácpu. Jinové energie vyvolává kručení v břiše, zvracení a průjem. S pozdravem Honza

 6. Petr Cichon napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, je dobré moxovat podkolenní body žaludku-moře jangů, když dochází k říhání asi po 5 munutách? Cítím příval energie, ale přece jenom ten pohyb energie by měl být asi směrem dolů.

  Děkuji
  Petr

Napsat komentář