Zvláštní orgán fu, dřeň

Dřeň je rosolovitá hmota vyplňující dutiny v kostech. Tato dřeň má v čínské medicíně širší význam, než ho chápe naše lékařství. Jednak je výplní některých kostí, ale i stavební látkou mozku a míchy. Proto se rozlišuje na kostní dřeň, mozkovou dřeň a míšní dřeň. Zdroj dřeně je v esenci ledvin a je jedním z produktů její transformace. Mozek je místem, kde se dřeň akumuluje, není však místem, kde se dřeň rodí. Tase vytváří dozráním a transformací pravé jinové a pravé jangové čchi ledvin. Tento zdroj sám o sobě nestačí, a proto je doplňován esencí vznikající transformací potravy, v tomto případě hlavně z jejich tekutých složek.

Funkce dřeně.

Mozek i po dokončení svého vývoje pro svou další činnost potřebuje neustálý přísun této esenciální výživy. Ming-men uvnitř ledvin produkuje esenciální čchi, která rodí dřeň a vyživuje mozek. Esenciální čchi vyživuje ducha mozku, a měkký mok esence zase vyživuje kosti. Tento mok vytéká z mozku a vstupuje do páteře a dále do celého těla. Při nedostatku esenciální čchi se mozková hmota oslabuje a způsobuje různé poruchy, jako závratě, zatmívání před očima, hučení v uších, slabost v bedrech, zhoršování paměti, zpomalený růst u dětí, sníženou inteligenci, nízký vzrůst, atd.

Vyživuje kosti.

Kostní dřeň poskytuje kostem výživné látky pro jejich růst, stavbu a potřebnou pevnost. Když ledviny produkují dost esence, vytváří se i bohatá dřeň, která zabezpečuje dostatek živin pro kosti. Ty potom jsou pevné a mocné. V opačném případě při nedostatku ledvinové esence dochází k chorobným změnám, kosti řídnou a slábnou, stávají se křehkými a snadno dochází ke zlomeninám. Celkově se zhoršuje funkčnost pohybového aparátu.

Vytváří krev.

Kostní dřeň vytváří tvorbu krve sice nepřímo a to tak, že esence ledvin rodí kosti a dřeň, dřeň rodí játra a játra jsou těsně spjata s krví, protože regulují její množství a jsou její zásobárnou.

 

 

 

Napsat komentář