Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Udává se vývojové stáří až 200 miliónu let a hodnotí se jako jedna z nejstarších dřevin na zemi, která zmizela z volné přírody pravděpodobně již před staletími. Strom se volně v přírodě nevyskytuje a byl objeven pro západní svět v roce 1691 v Japonsku, kam se rozšířil z Číny z buddhistických klášterů, kde byl pěstován přibližně od roku 1100 n.l. pro lékařské účely. Jinan v našich podmínkách dorůstá do výšky 15 m, je to mohutný strom, který se dožívá v Asii vysokého věku, až 1000 let a vzrůstu až 40 m. Začíná kvést po 20 až 30 letech, listy jsou vějířovité a jasně zelené, na podzim žloutnou a opadávají. Zralé plody jsou velikosti třešně s dužnatým, později zahnívajícím a nepříjemně páchnoucím osemením, proto se samičí stromy pěstují jenom vzácně. Samčí stromy v době květu příjemně voní, květy tvoří malé zelené jehnědy. Sběr listů se provádí z obou stromů. Stromům se daří v kyselejší půdě.

V tradiční čínské medicíně se používají plody, které se sbírají na podzim, zbaví se skořápek, krátce se povaří a usuší. Léčivou drogu tvoří semena žlutobílé barvy, mírně sladké a nahořklé chuti, bez vůně. Semena se praží nasucho, na mírném ohni, tak dlouho až začnou vydávat vůni a zežloutnou, tím se zbaví toxicity. Rozdrcená semena se zamíchají do medu, na 10 dkg semen dáme 1,2 dkg medu a na mírném ohni pečeme, dokud se semena nepřestanou lepit. Další úprava je, plody se skořápkou se pálí přímo v ohništi tak dlouho, až skořápky prasknou a jdou z nich vyjmout semena. I když semena patří v Číně k pochoutce, je důležité se jimi nepředávkovat.

Syrové plody jsou jedovaté a denní dávka nesmí přesahovat 15 g, ať již v odvaru nebo prášku. Proto se častěji přikračuje k používání plodů upravených pražením a pečením, kdy se toxicita po tepelné úpravě vytrácí. Předávkování syrovou drogou ve formě semen se projevuje bolestmi břicha, zvracením, křečemi, ztrátou vědomí, dýchacími potížemi. Vyvolaná otrava může končit i smrtí. Protiopatření je urychlený výplach žaludku, podání projímadla a močopudných prostředků, vaječného bílku nebo živočišného uhlí.

Stanovené dávky semen nepřekračujte ani po tepelné úpravě, a bez přestávky dlouhodobě neužívejte.

 V našich podmínkách se používají hlavně listy, patří mezi bylinná léčiva od osmdesátých let 20 století. Mají sladkou, hořkou a zadrhávající chuť, vyrovnanou a slabě toxickou povahu. Oživují krev a vyživují srdce a stahují plíce. Léčí bodavé bolesti na srdci, zahleněný kašel s dušností, průjem a bělotok z pohlavních orgánů. Používá se při angíně pectoris, vysokém tlaku, zvýšené hladině cholesterolu v krvi, po infarktu.

V listech jsou obsaženy látky, které znatelně zlepšují choroby oběhové soustavy a jsou zvláště vhodné pro zlepšení toku krve k mozku. Tím tak chrání centrální nervový systém před poškozením z nedostatku kyslíku. Zlepšují paměť a mentální schopnosti. Rozšiřují cévy, zvláště v hlavě a jsou vynikajícím preventivním prostředkem proti náhlým mozkovým příhodám a proti infarktu myokardu.

Jinanu dvoulaločného“ používáme jako základ přírodního léčiva po doléčování mozkové mrtvice.

Stimuluje průtok krve celým tělem, a hlavně periferní oběh krve v hlavě a končetinách. Výzkum prokázal, že Jinan dvoulaločný pomáhá při léčení závažných poruch srdečního tepu, předchází arteriálnímu ucpávání a dále působí příznivě při vysokém krevním tlaku, zlepšují prokrvení mozku a chrání tkáně před záněty, zpomalují stárnutí mozku. Zlepšuje psychickou výkonnost, posilují paměť, schopnost učit se, udržet pozornost, soustředit se, zlepšuje koordinaci pohybů. Listy se užívají rovněž na léčení hemoroidů varikózních žil a při vředech na dolních končetinách, léčí otoky. Pomáhají léčit a zpomalovat zhoršování mentálních funkcí, které se objevují při různých demencích, jež jsou znakem degenerativního onemocnění centrálního nervového systému, jehož hlavní příčinou je arterioskleróza mozkových cév a Alzheimerova choroba. Jinan dvoulaločný je prospěšný v léčení nervů, závratí, nervové hluchoty a zvonění v uších. Léčí deprese, omrzliny, zelený zákal, roztroušenou sklerózu.

Působí při léčení močových cest, při inkontinenci a nadměrném močení. Má příznivý vliv na nedostatečnou erekci. Dále při astmatických potížích, při kašli vycházejícím z prsou provázeným hustým hlenem.

Vedlejší účinky

Někdy mohou vyvolat střevní nebo žaludeční potíže, bolesti hlavy nebo alergické kožní reakce. Kůži chraňte před stykem se syrovými plody, mohlo by dojít k jejímu poškození.

Nepoužívá se v době těhotenství a kojení. Pozor při užívání léků na krevní srážlivost, Jinan dvoulaločný zvyšuje sklon ke krvácivosti. Například při plánovanou operací bychom měli užívání Jinanu na několik dní předem vysadit.

Při používání listů nejsou vedlejší účinky nijak dramatické, takže bez obav.

Čaj

Čaj si připravíme ze sušených listů, které spaříme vroucí vodou. Množství, do ¼ litru vody dáme vrchovatou kávovou lžičku, necháme luhovat 10 min. a pijeme 3 x denně. Sušené listy si můžeme uchovat do zásoby. Čaj si také můžeme připravit i z čerstvých listů, nejlépe trhaných v květnu, ale strom je poměrně vzácný, tak listy budeme obtížněji shánět. Z listů předávkování nehrozí, ale tři čaje během dne na léčbu postačí.

Odvar

Na odvar použijeme tepelně upravená semena, pražená na ohni, která vaříme asi 10 min. a potom je necháme luhovat ½ hod. Denní dávku semen nepřekračujte, je max. 15 g na den! Odvar pijeme 3 x denně.

Kůra

Opražená a rozemletá kůra na prášek se používá se sezamovým olejem na lupénku.

Tinktura

Tinktura je nejúčinnější prostředek používaný k léčení. Vyrobíme ji z alkoholického destilátu, ve kterém macerujeme buď sušené, nebo čerstvé listy, nebo upražená semena, v poměru 5 : 1 po dobu nejméně 14 dnů, lépe měsíc. Tinkturu užíváme 3 x denně čajovou lžičku v prevenci. Při léčení, např. po mrtvici, můžeme užívat i dvě čajové lžičky 3 x denně. Pokud chceme chuť tinktury zlepšit, můžeme ji například dát do ovocného čaje.

Pokud by se vyskytly jakékoliv zdravotní problémy, které jsou popsány ve vedlejších účincích, tak léčbu přerušíme.

Užíváme tři týdny a potom na čtrnáct dní uděláme přestávku. Na to nezapomínejte.

Jinan dvoulaločný a jiné tinktury od 99,-Kč nakoupíte v našem e-shopu

 WWW.PRO-ZDRAVI.NET

2 komentáře u Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

  1. zi.ja napsal:

    V našich podmínkách požívání plodů ginkgo biloby není tak obvyklé. Tepelná úprava je nutná a je na stránkách popsána. Začít ochtnávat, pokud se do toho pustíte, jenom v malém množství a opatrně. Honza

  2. Pavla napsal:

    Dobrý den. Jsou semena ginkgo biloba jedovatá i po krátké tepelné úpravě? Mám na mysli třeba pečení v troubě na 150°C po dobu 25 min.
    Případně má se ten bílek jíst syrový nebo uvařený? Děkuji

Napsat komentář