Včelí jed

Je to sekret jedových žláz včel (jed apitoxin), je to nažloutlá hustá tekutina, kyselé reakce, silně páchnoucí, na chuť hořká a pálivá. Někteří lidé špatně snášejí poštípaní včelami a v případě potřeby musí vyhledat lékařskou pomoc. Včelí jed je ve velkých dávkách nebezpečný jak pro člověka, tak pro zvířata a hmyz. Vyvolává pohybové ochrnutí, může způsobit těžké následky i smrt. Na druhé straně v přiměřených dávkách je důležitým léčebným prostředkem pro mnohé choroby, které se těžko léčí jinými prostředky.

Poštípání zdravého člověka vyvolá nejčastěji jen místní reakci ve formě zčervenání, otoku a pocitu pálení. U 200 až 300 štípnutí je způsobena těžká intoxikace organizmu, jejímž charakteristickým příznakem je silné narušení činnosti srdce a cév.

Lidoví léčitelé odnepaměti léčili své pacienty poštípáním včelami. Je to trochu bolestivé, nicméně jednoduché a účinné. V častých případech dojde ke zlepšení i u těžkých a zastaralých případů. Zkušenosti potvrzují, že včelaři jenom zřídka trpí revmatizmem nebo dnou. V mnoha zemích i oficiální medicína používá v léčení těžkých případů revmatizmu tuto techniku. Obvykle se to provede zcela jednoduše.

Postup léčení včelím píchnutím

Chytíme včelu za křídla a přiložíme ji na postižené místo. Včela téměř vždy okamžitě píchne. Po štípnutí musíme žihadlo vytáhnout. Další vpich uděláme za 24 hod. po prvním píchnutí ve vzdálenosti 4 – 8 cm od místa prvního vpichu. Na aplikaci včelího jedu používáme stejná místa na těle jako při zavádění jiných léčivých látek injekcemi, tj. vnějšíčást ramen a stehen.

 

Postup včelým štípnutímAplikace je na obrázku.

První den absolvujeme jedno štípnutí, druhý den si necháme dát dvě žihadla, třetí den tři žihadla a tak dále až do 10 dní. V průběhu této léčby absolvuje nemocný 55 štípnutí.

Následuje 3 – 4 dny přestávka. Dále pokračujeme každý den po třech štípnutích. V průběhu druhého období léčení, které trvá 1,5 měsíce, nemocný absolvuje až 150 štípnutí.

Potom se dá nemocnému 2 týdny oddych a za tuto dobu se kontroluje průběh nemoci. Třetí období léčení se většinou již nemusí využít, protože je nemoc již vyléčena. Pokud by bylo ještě třeba přistoupit k další dávce jedu, tak budeme postupovat jako u druhého způsobu.

Při onemocnění periferní nervové soustavy např. neuralgie, zápaly nervů a jiné, revmatizmu a revmatoidních artritidách se doporučuje kombinovat léčení včelím jedem a mateří kašičkou. Léčebný efekt se značně zesílí a povýší se i obranné síly organizmu.

Pokud by se objevily jakékoliv problémy v těle, tak musíme samozřejmě s jedem přestat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>