Hemeroidy

Je to v podstatě křečová žíla ve vývodu tlustého střeva, kterou lidově nazýváme „zlatá žíla“. Rozeznáváme dva typy hemeroidů, vnitřní a vnější. Je to v podstatě slabost pojivové tkáně, která je spojena s cévními problémy a u některých žen může být dále spojena s poklesem dělohy. Hemeroidy vznikají při dlouhodobé tuhé stolici a zácpě, nadměrným tlačením při stolici, při sedavém zaměstnání. Při hemeroidech se vyhýbejte jízdě na kole.

U vnějších hemeroidů, které jsou viditelné pouhým okem, nám konec tlustého střeva vylézá z konečníku. Je to bolestivé a svědí to. Při začínajících potížích se po stolici omyjeme a oblast konečníku potřeme mastí z měsíčku lékařského.

Vnitřní hemeroidy se tvoří uvnitř konečníku a způsobují krvácení. U obou typů hemeroidů v pokročilém stádiu musíme podstoupit odborné vyšetření. Jestli z toho bude operativní zákrok, nebo jiný způsob ošetření již rozhodne lékař.

Postup stravování a pitný režim je podobný jako u zácpy, Zvýšíme příjem vitaminu C a E. Do jídelníčku zařadíme více zeleniny, luštěnin, ovoce, celozrnného pečiva. Omezíme silně kořeněná jídla, která nám konečník rozdráždí. Na hemeroidy dobře působí pohyb, proto se věnujte turistice a plavání. Provádějte také cvičení s konečníkem, čímž posílíte svalstvo v této oblasti. Toto cvičení vypadá tak, že provedeme 20 stahů konečníku na dobu asi 2 – 3 vteřiny a zase uvolníme. Tento jednoduchý cvik můžeme provádět několikrát za den. Na konečník také můžeme přiložit sáček s ledem, čímž se hemeroidy stáhnou a tato oblast se prokrví a tím posílí. Neseďte dlouhodobě ve vaně s horkou vodou, to hemeroidům nesvědčí.

Bylinné čaje: Zarovnanou čajovou lžičku plavuně vidlačky na jeden šálek čaje spaříme a necháme 1 min. vyluhovat a scedíme. Po doušcích pijeme ráno před jídlem.

Nebo čaj z heřmánku ulehčuje stolici, vrchovatou čajovou lžičku na šálek čaje spaříme 1 min. horkou vodou. Pijeme před snídaní.

Na silně krvácející hemeroidy připravíme čaj z řebříčku. Jednu čajovou lžičku na šálek čaje spaříme minutu a scedíme. Delší spařování nedoporučuji, potom je řebříček nevábné chuti. Pijeme jeden šálek ráno a jeden večer.

U hemeroidů jsou velmi vhodné sedací koupele z dubové kůry, které mají při bolestech utišující efekt. Na mírném plameni povaříme 15 minut 3 polévkové lžíce rozdrcené dubové kůry asi v litru vody. Natočíme do vany studenou vodu, asi 10 litrů a odvar přes sítko k ní přidáme. Tím bude voda vlažná a v té si posedíme asi 20 minut, horká se nedoporučuje. Zpočátku si odvar budeme připravovat denně, po zlepšení stačí dvakrát týdně.

5 komentářů u Hemeroidy

 1. zi.ja napsal:

  Pane Jirko, kolem hemeroidů je mnoho způsobů, jak je zmírnit, případně léčit. Měsíček je sice dobrý na kožní problémy, ale dle mého soudu, při použití na hemeroidy není tak účinný, i když může ulevit. Hemeroidy jsou křečové žíly v konečníku rozšířené na žilní uzlíky v oblasti řitního otvoru. Zaníti-li se, zduří a potom signalizují bolest při stolici a po ní, případně je bolest doprovázana krvácením. Po stolici doporučuji jemné otření toaletním papírem a potom se po každé stolici omýt vlažnou vodou, do které může být přidán octan. Dbát na to, aby nevznikala zácpa, pít více tekutin, začít se pravidelně stravovat a alespoň 1 x denně vyprazdňovat. Zařadit do způsobun života více pohybu a omeztit sedavé zaměstnání. Při případné zacpě nepoužívat projímadla, ale pomoci si například klystýrem s 200 ml studené vody, kdy alespoň jednu minutu ho v sobě zadržíme a pak vyprázdníme. Tak tělo naučíme pravidelnému vyprazdňování. Vyvarujte se přejídání, které způsobuje zácpu, což také způsobuje i černý čaj a káva. Přirozené projímavé účinky mají švestky, jablka, fíky, jahody, špenát, kysané zelí, hlávkový salát.
  Na omývání konečníku a sedací koupel je výborný odvar z natě přesličky rolní a nebo z dubové kůry. Na omývání je také vhodný výluh z kokošky, heřmánku, vlaštovičníku. Na pití si uvaříme čaj z řebříčku, dáme 1 čajovou lžičku na šálek čaje, minutu spaříme a pijeme ráno a večer. Čaj z heřmánku je také výborny. S pozdravem Honza

 2. Jirka napsal:

  Já si na noc dám vždycky tampón s měsíčkovým olejem a pak je další den klid. Pokud ale někdy večer zapomenu, mám další den zase krev.
  U doktora už jsem byl, a znovu se mi nechce. Není třeba trvalé používání měsíčku škodlivé?

 3. zi.ja napsal:

  Michale, předem musím konstatovat, že onemocnění hemeroidy je onemocnění jako každé jiné, je v nepříjemném místě, ale rozhodně se není za co stydět. Ty mastičky, které jsou v dotazu uvedeny jsou na to, ale pokud nezabírají, je třeba zkusit něco jiného. Záleží na tom, v jakém stádiu se u Vás hemeroidy nachází a uvažujte o tom, zda by nebylo lepší zajít k lékaři. Pokud to ještě s lékařem oddálite, uvedu zde několik možností, jak si od hemeroidů ulevit. Toto postižení může způsobovat dlouhodobá zácpa, nedostatek pohybu, sedavé zaměstnání, nadváha, nadměrné používání projímadel. Upravíme stravu tak, že zařadíme do jídeĺníčku potraviny, ve větší míře něž dosud, s obsahen vlákniny tj. výrobky z celozrnné obiloviny, rýže, ovoce, zeleninu, kysané zelí, ořechy, tvaroh a kyšku a začneme více pít tekutiny. Můženme se dostat na 3 litry a více denně, to jenom prospěje. Omezíme kořeněná jídla a tvrdý alkohol a kávu. Zvýšit příjem vitamínu C a E, zabraňují krvácení hemeroidů, urychlují hojení a zpevňují cévy. Vyvarujete se čokoládě, černému čaji a jídlům, která staví. Zavedeme pravidelný čas na stolici, nejlépe ráno a před vyprázdněním vypijemem sklenici vody. Na otření po stolici budeme používat jemný několikavrstvový papír, který tolik nedráždí. Potom je dobré konečník omýt vlažnou vodou a několik vteřin ho osprchovat ledovou vodou a otřít bavlněným ručníkem. Nesedat na studenou podložku a vyhnout se cyklistice.
  Bylinný čaj na hemeroidy, 1 díl pampelišky, 2 díly kopřivy, 3 díly jablečníku, 3 díly řebříčku, jsou to byliny, které se dají jednoduše sehnat, mohou být i čerstvé nebo sušené. Směs spaříme, stačí 5 min. a pijeme 3 x 1/4 litrové hrnečky denně.
  Obklady a koupele si můžeme připravit z dubové kůry nebo ze svízele syřišťového vlažnou sedací koupel, dáme hrst a přelijeme jako na čaj a necháme 10 min. luhovat. Potom nalijeme do lavoru s vlažnou vodou a na 10 min. si do něho sedneme, když to čas dovolí, tak nejlépe 2 x denně. Zmíněné masti, na které jste se ptal v úvodu bych použil na noc. Ale přesto uvažujte o zákroku, s pozdravem Honza

 4. Michal napsal:

  Máte někdo prosím zkušenosti s některou z těchto mastí http://mastnahemeroidy.cz/mast-na-hemeroidy/ Jsem už zoufalý ale k lékaři se stydím.

 5. Richard napsal:

  Souhlasím s dubovými koupelemi, dodržováním správné životosprávy, a s pohybem. Ovšem toto hemeroidy nevyléčí, akorát vám uleví. Já osobně mohu doporučit anurex, který se dá koupit na http://www.anurex.cz . Mě kompletně vyléčil do měsíce, používal jsem ho pravidelně a podle návodu.

Napsat komentář