Doporučené kombinace medicinálních hub

Diabetes mellitus druhého typu

(cukrovka)

Coprinus comatus (Coprinus) – Hnojník obecný

Dokáže přímo povzbuzovat uvolňování inzulínu slinivkou. Bioaktivní látky v této houbě brání tvorbě plátů uvnitř cév. Tyto pláty se u diabetiků významněji podílejí na rozvoji následků ateroskleróze případně polyneuropatii. U užívání Hnojníku je důležité sledovat testy hladiny cukru v krvi.

Agarikus blazei Murrill ABM (Agarikus)Žampion mandlový brazilský
Kromě přínosu v podobě snížení hladiny krevního cukru je ABM rovněž účinný při tlumení zánětů.

Ganoderma lucidum (Reishi)Lesklokorka lesklá
V této kombinaci je Reishi používána pro blahodárné působení na metabolismus cukrů i pro široký dopad na vyvážení organizmu. Tato houba je bohatá na rozličné a důležité živiny a tím odstraňuje jakékoliv jejich nedostatky v těle. V určité podobě se její působení promítá i do hubnutí, kterému napomáhá.

Grifola frondosa (Maitake)Trsnatec lupenitý
Je to houba, která dokáže optimalizovat zpracovávání cukru v buňkách těla a u mnoha diabetiků reguluje poruchy metabolizmu tuků.

Lékařem předepsané léky se nesmí za žádných okolností vysazovat ani jejich dávkování upravovat bez vědomí lékaře.

 

Poruchy metabolizmu tuků

(cholesterol v krvi)

Lentinula edodes  (Shiitake)Houževnatec jedlý

Účinnými látkami jsou v tomto případě eritadenin a cholin, které povzbuzují přenos tuků do jater, podporují jejich štěpení a urychlují přeměnu LDL cholesterolu v HDL. Vysoká hladina HDL cholesterolu nepředstavuje riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. HDL přenáší cholesterol z buněk do jater, kde je zpracováván. Znemožňuje mu tak usazování ve stěnách cév a dokonce pomáhá chránit tepny. Naproti tomu proteinová složka LDL cholesterolu jej dopravuje opačným směrem k buňkám a naznačuje, zvlášť pokud je HDL hodnota nízká, určité riziko vzniku aterosklerózy. Pokud se tento stav neléčí, může se tento stav v dlouhodobém výhledu rozvinout ve vysoký krevní tlak a mnozí pacienti trpí i vysokou hladinou cukru v krvi a nadváhou. V medicíně se tento stav označuje jako metabolický syndrom. Provitamín D má příznivé účinky, povzbuzuje metabolizaci vápníku a tím pomáhá odbourávat tukové usazeniny (pláty) na stěnách tepen. Aminokyseliny v houževnatci rovněž tlumí rovněž záněty.

Pleurotus ostreatus (Pleurotus)Hlíva ústřičná
V této oblasti je podobně cenná jako Houževnatec a vliv na hladinu tuků v krvi je přičítán především látce chrysinu, který prokazatelně dokáže tuto hladinu snížit.

Cordyceps sinensis (Cordyceps)Housenice čínská
Housenice čínská snižuje hodnoty LDL cholesterolu a zvyšuje hodnoty HDL. Současně reguluje celkový jaterní metabolizmus a díky antioxidačnímu účinku chrání buňky před poškozováním.

Grifola frondosa (Maitake)Trsnatec lupenitý
Byl prokázán podobným mechanizmem účinků s ohledem na metabolizmus a je výhodné ho užívat zvláště při zvýšených hladinách triglyceridů nebo při hrozbě ztučnění jater.

 

 

Kardiovaskulární choroby

(poškozený motor našeho života)

Lentinula edodes (Shiitake)Houževnatec jedlý
Dokáže snížit krevní tlak a upravit cholesterol v krvi, tím má dobrý vliv na cévy a může bránit rozvoji arterosklerózy. Houba je bohatá na vitamin D, který je schopen odbourávat usazeniny na vnitřní straně cév. V případě srdečních nebo ledvinových potížích houževnatec vynecháme.

Ganoderma lusidum (Reishi)Lesklokorka leská
Její příznivé účinky spočívají v jejích vyvažujících schopnostech a díky nim nám pomůže udržovat krevní tlak v normě, ať je příliš vysoký nebo nízký. Lesklokorka také dodává buňkám kyslík a pomáhá odstranit srdeční arytmii.

Auricularia polystrich (Auricularia)Jidášovo ucho
Požitím této houby zlepšíme krevní oběh a předcházíme zánětlivým procesům, jeho protisrážlivé látky snižují nebezpečí ucpávání cév sraženinou. Má rovněž antioxidační účinky a proto chrání buňky před poškozením a záněty.

Grifola frondosa (Maitake)Trsnatec lupenitý
Léčí kardiovaskulární choroby, jako je vysoký krevní tlak a poruchy srdečního rytmu. Má blahodárné účinky na hladinu cukru a tuků v krvi a pomáhá chránit cévy před poškozením. Má účinky na pacienty se zúženými koronálními cévami a je prospěšný i u angíny pectoris.

Cordyceps sinensis (Cordyceps)Housenice čínská
K této kombinaci hub můžeme také přidat Housenici. Je vhodná zvláště v případě, když máme nízký tlak.

 

 

Obezita

(pokud jsme nadměrně obézní, přesně tak to vypadá v těle s orgány, jsou odulé a nedostatečně pracují)

Grifola frondosa (Maitake)Trsnatec lupenitý
Dokáže snížit množství tuků a glukózy v játrech a podle klinických výzkumů je velice vhodný na snížení tělesné hmotnosti.

Hericium erinaceus (Hericium)Korálovec ježatý
Chrání sliznice orgánů trávicí soustavy a pomáhá tělu v očistě. Některé látky v těchto houbách rovněž pomáhají snižovat hladinu tuku v krvi, která je u lidí s nadváhou značně zvýšená.

Cordyceps sinensis (Cordyceps)Housenice čínská
Zvyšuje úroveň základního metabolizmu, což usnadňuje proces hubnutí. Rovněž má antioxidační ochranný vliv proti následkům diabetu a v některých případech má přímý dopad na snížení hladiny cukru v krvi.

Ganoderma lucidum (Reishi)Lesklokorka lesklá
Celkově povzbuzuje metabolismus a upravuje hladinu cukru v krvi. Kromě toho tlumí pocit hladu a podporuje duševní stabilitu.

 

 

Syndrom vyhoření

(opustí nás životní síla)

Cordyceps sinensis (Cordyceps)Housenice čínská
Má vyvažující účinky na lidskou mysl. Dokáže vytvářet hormonální rovnováhu a uvolňovat stresový hormon adrenalin. Je také dokázáno, že housenice dokáže zablokovat enzymy považované za příčinu deprese.

Ganoderma lucidum (Reishi)Lesklokorka lesklá
V případě vyhoření je jednou z nejdůležitějších hub. Má vyvažující účinky na imunitní systém a tím tělu pomáhá lépe reagovat ve stresových situacích. Lesklokorka uvolňuje a zklidňuje autonomní nervovou soustavu a dokáže nahradit nedostatek životu nezbytných látek. Významná je také její schopnost ulevovat od bolesti.

Hericium erinaceus (Hericinum)Korálovec ježatý
Má antidepresivní a zklidňující vlastnosti proto je zvláště je účinný v začátcích syndromu, nebo když syndrom vyhoření hrozí. Tyto účinky se uplatňují jako úleva od jakéhokoliv tělesného stresu.

 

 

Imunitní systém

(alergie, záněty, autoimunitní choroby)

Agaricus blazei Murrill ABM (Agaricus)Žampion mandlový brazilský
Obsahuje pozoruhodně vysoké množství polysacharidů, které jsou pro správné vyvážení imunitního systému nezbytné. Tato houba je považována za nejlepší modifikátor imunity. Dokáže imunitu povzbudit, ale i mírnit přehnané reakce imunitního systému.

Ganoderma lucidum (Reishi)Lesklokorka lesklá
Sehrává zvláště důležitou roli v případě alergií. Brání v uvolňování tkáňového hormonu histaminu, které je zodpovědný za mnohé alergické příznaky jako zánět sliznice nebo svědění. Lesklokorka je také adaptogen a má vyvažující účinek na imunitní systém.

Grifola frondosa (Maitake)Trsnatec lupenitý
Posiluje imunitní systém a vhodně působí i jako doprovodná léčba u onkologických onemocnění.

Lentinula edodes (Shiitake)Houževnatec jedlý
Potlačuje záněty a má antioxidační účinky. Je to zdroj velmi bohatých látek nezbytných pro správné fungování těla. Byl zde například prokázán vliv na uzdravování chronického zánětu dásní

 

 

Pohybové ústrojí

(bolesti zad a kloubů)

Ganoderma lucidum (Reishi)Lesklokorka lesklá
Je to houba velice vhodná na celostní léčbu. Obsahuje některé látky, které mají přímý vliv na úlevu od bolesti. Má povzbuzující účinek na krevní oběh, který má s pohybovou soustavou přímou souvislost. Dokáže tlumit zánětlivé pochody v těle a má vyvažující a uvolňující účinky v duševní rovině. U zánětlivých kloubních nemocí se často používá v kombinaci s Jidášovým uchem.

Lentinula edodes (Shiitake)Houževnatec jedlý
Obsahuje podobně jako Leklokorka velké množství živin zvláště životně důležité látky, což je důležité pro nemocné klouby. Aminokyseliny obsažené v těchto houbách zpevňují pojivové tkáně a tím brání rozpadu chrupavčité tkáně v kloubech.

Grifola frondosa (Maitake)Trsnatec lupenitý
Dokáže povzbudit vylučování škodlivin díky svému úzkému spojení s metabolizmem jater, což výborně prospívá kosternímu svalstvu. Toto je velice důležité v případě degenerativních onemocnění kloubů, kdy Trsnatec dokáže částečně ulevit kloubům od zátěže. Pokud tato onemocnění je doprovázeno i chronickými zánětlivými procesy, mohou pomoci i další houby Housenice čínská (Cordyceps) a Outkovka pestrá (Coriolus). Tyto dvě houby se používají hlavně u revmatických nemocí.

 

 

Rakovina, nádory, metastázy

(Zatížení organizmu chemoterapií nebo ozařováním)

Příklad 1:

Agaricus blazei Murrill (Agaricus)

Grifola frondosa (Maitake)

Coriolus versicolor (Coriolus)

Je zcela zřejmé, že při použití medicinálních hub se zvládá mnohem lépe zatížení způsobené souběžně prováděnou chemoterapií nebo ozařováním.

U pacientky se výrazně zlepšily špatné krevní hodnoty na počátku užívání těchto hub. Zejména počet leukocytů klesl z kritické výše během několika dní téměř na normální hodnotu a lékaři konstatovali po diagnose velice dobré výsledky.

Nevolnost a pocity slabosti, které doprovází tuto léčbu, se dají řešit nasazením Hericium erinaceus (Hericium) 3 x denně jedna kapsle s čím jsou dobré zkušenosti.

 

Příklad 2:

Agaricus blazei Murrill (Agaricus)

Ganoderma lucidum (Reishi)

Coriolus versicolor (Coriolus)

Grifola frondosa (Maitake)

Comprinus comatus (Comprinus)

Pacientka užívala souběžně s ozařováním kombinaci těchto hub. Otevřená rána na prsu se uzavřela a krevní hodnoty byly označeny ošetřujícími lékaři jako vynikající.

 

Příklad 3:

Agaricus blazei Murrill (Agaricus)

Lentinula edodes (Shiitake)

Grifola frondosa (Maitake)

Pacientka byla léčena na rakovinu prsu a poté 14 let bez potíží. Na základě nevysvětlitelného kašle byly u ní objeveny metastázy na plicích a po dobu tří měsíců užívání výše uvedených hub (jako doplňková léčba) byla provedena nová diagnostika pomocí CT, ultrazvuku, krevního obrazu atd. Výsledek byl nadějný, v plicích už není téměř žádná voda, ukazatelé, které dříve naznačovaly enormně vysokou pravděpodobnost výskytu nádoru, spadly téměř na normální hodnoty. Pacientka přibrala pět kilo na váze a pociťuje jen výjimečně nutkání ke kašly. Ještě se však musí tento pozitivní stav stabilizovat.

 

Příklad 4:

Agaricus blazei Murrill (Agaricus)

Grifola frondosa (Maitake)

Coriolus versicolor (Coriolus)

Coprinus comatus (Coprinus)

Lentinula edodes (Shiitake)

U pacientky s metastázami v játrech byly již po třech týdnech užívání této kombinace hub zaznamenány enormní změny zlepšení v krevním obrazu. Dále se ukázalo, že se normalizovali vysoké hodnoty cholesterolu, což ukazuje na funkční posílení jaterního systému. Dříve viditelné stíny na játrech během tohoto krátkého období zcela vymizely.


Příklad 5:

Agaricus blazei Murrill (Agaricus)

Grifola frondosa (Maitake)

Coriolus versicolor (Coriolus)

Pacientka měla dostat osm chemoterapeutických dávek před tím, než měl být nádor operován. Mezi tím proběhli již tři chemoterapie, s kterými souběžně užívala tyto tři druhy hub. Z vyšetření vyplynulo, že nádor se již o polovinu zmenšil a možná postačí jenom ještě dvě chemoterapeutické dávky. Jestli se bude dále postupovat podle plánovaných kroků, tj. ozařování, hormonální terapie si pacientka důkladně promýšlí.

 

Příklad 6:

Agaricus blazei Murrill (Agaricus)

Grifola frondosa (Maitake)

Coriolus versicolor (Coriolus)

U pacientky byl diagnostikován nádor v prsu velikosti 1,7 cm a začala užívat tuto kombinaci hub. Když byla po čtyřech týdnech operována, měřil nádor 1,0 cm. Společně s lékaři bylo rozhodnuto, že nebudou chemoterapii ani ozařování provádět. Půl roku po operaci se zatím případné metastázi nebo jiné recidivy nevyskytli.

 

Příklad 7:

V praxi existují také případy, kdy pacientka odmítne jít jakoukoli léčbu cestou klasické medicíny. U jedné pacientky, která odmítla tuto léčbu, šlo zpočátku především o to, aby se zlepšil její celkově špatný zdravotní stav. Trpěla nedostatkem chuti k jídlu, hubla a stěžovala si na bolesti svalů. Začala užívat Agaricus blazei Murrill (Agaricus) 3 x denně 1 kapsli.
Krátce na to se cítila mnohem lépe, přestala hubnout a měla větší radost ze života. I stoupání do schodů již začala bez problémů zvládat. To nejlepší na konec, nádor se zřetelně zmenšil.
Podklady o medicinálních houbách byly z velké části volnou formou zpracovány podle firmy MycoMedica.