Informace o medicinálních houbách

Vedlejší účinky – se v mykoterapii téměř vůbec nevyskytují. Příležitostně se může objevit informace o lehkých změnách trávení, to souvisí s vlákninou a hůře stravitelnou houbovou bílkovinou. Pokud se tento problém náhodou vyskytne, snížíme dávkování a umožníme tělu, aby si postupně na houby zvyklo.

V ojedinělých případech se také může stát, že u osob alergických na potraviny se při užívání houby Shiitake mohou projevit alergické symptomy. Je to pouze u lidí, kteří již mají k alergii příslušné dispozice a ta se u nich projeví svědivou vyrážkou. V tomto zcela výjimečně se vyskytujícím případě houbu Shiitake přestaneme užívat a nahradíme ji jinou houbou. Ostatní houby jsou zcela bez problémů.

V jakém množství houby užíváme – tobolky s houbami užíváme u jednotlivých hub v počtu 1 až 6 tobolek denně podle závažnosti onemocnění. Při prevenci stačí 1 tobolka, při chronické závažné nemoci až 6 tobolek denně od jednoho druhu. Při více tobolkách denně si můžeme tobolky rozdělit i na tři porce. Klasická terapie trvá zpravidla tři až šest měsíců. Preparáty z hub zapíjíme dostatečným množstvím vody, nejlépe k hlavnímu jídlu nebo po něm.

Důležité je, aby po prvních známkách zlepšení zdravotního problému nebylo užívání okamžitě ukončeno. Užívá se dále ještě několik týdnů, aby se zdravotní stav stabilizoval.

Často dochází již po několika dnech k prvnímu citelnému zlepšení, ale u velice závažných a dlouhotrvajících chronických onemocnění může zlepšení nastat až po šesti až osmi týdnech.

Kombinace různých druhů hub najednou – se doporučuje. Houby se vzájemně ve své účinnosti podporují, ale nemělo by se jednat o více jak 5 druhů najednou. Doporučená kombinace a dávkování se odvíjí od druhu nemoci. V kombinacích užíváme 1 až 2 tobolky denně od jednoho druhu, je možno i postupně navýšit.

Užívání medicinálních hub během chemoterapie a ozařování – je pro tělo velmi prospěšné. V ideálním případě je nejvhodnější začít s užíváním medicinálních hub již před započetím chemoterapie. Tím se vedlejší účinky klasické lékařské léčby udrží na nízké úrovni, protože dodáme tělu posilující účinky z hub, které částečně vyrovnávají vysílení těla a povzbuzují psychiku po chemoterapii a ozařování.

Jsou tyto houby vhodné pro děti – ano jsou, byly často zaznamenány vynikající úspěchy u léčby např. atopických ekzémů, ale i u jiných nemocí podobně jako u dospělých. Dětský organizmus reaguje na medicinální houby mimořádně příznivě, protože ještě není tolik zatížen toxickými zplodinami, jak ze stravy, tak z ovzduší.

U dětí dávkujeme opatrněji než u dospělých. Zpočátku začínáme na dolní hranici dávkování a později můžeme mírně zvýšit. Trávicí aparát u dětí je citlivější jak u dospělých a houby by mohly způsobit nepříjemné nadýmání. U předškolních dětí bych se podávání hub prozatím vyhnul.

Lékařem předepsané léky se nesmí za žádných okolností vysazovat ani jejich dávkování upravovat bez vědomí lékaře.