Orgán fu, tenké střevo

Tenké střevo je součástí trávicího ústrojí, v horní části je spojeno utajenou brankou vrátníkem se žaludkem, a dole přes branku vede do tlustého střeva. Tenké střevo se vzadu blíží k páteři, stáčí se doleva v opakovaných záhybech a potom vstupuje do tlustého střeva.

Tenké střevo řídí příjem a nakování se a přeměňování věcí.

Žaludkem rozložená potrava sestupuje přes vrátník dolů do tenkého střeva, které je naplňováno. Ve střevě potrava zůstává určitou delší dobu a stále je trávena. Při tomto trávení se přeměňuje na vyživující esenci, která je potřebná pro život a chod organizmu. V této fázi se mluví o přeměňování věcí.

Řídí vylučování a oddělování čistého od kalného.

Pojem čisté je označení pro jemné esenciální látky, které poskytují výživu organizmu. Zatímco kalné jsou nestrávené a pro tělo již nepotřebné zbytky potravy, které z těla posléze odcházejí. Tenké střevo při trávení současně provádí i její třídění na tři základní produkty. Je to esence, která vzniká z požité stravy a tekutin, nepotřebné zbytky tuhé stravy, a odpadové zbytky tekutin. Esence, čisté čchi, je dopravována pomocí čchi sleziny do plic a srdce a odtud je přimíchávána krve a unášena krví do celého těla. Nespotřebovaná strava a tekutiny, čili kalné, klesají dolů s podporou čchi žaludku. Tuhý odpad vstupuje do tlustého střeva a odchází přes konečník ven. Tekutý odpad se za pomocí trojitého zářiče a ledvin shromažďuje v močovém měchýři a odtud je dle potřeby vylučován v podobě moče.

Jelikož se tenké střevo podílí i na zpracování tekutin v těle, čínská medicína mu přisuzuje úlohu řízení tělesných tekutin. Tato úloha tenkého střeva v sobě zahrnuje i podíl na tvorbě moče a její dopravy do močového měchýře. K tomu je potřebné právě působení tenkého střeva. Spodní otvor tenkého střeva je při okraji močového měchýře, kde se tekutiny rozdělují do tlustého střeva a působením čchi také prosakují dolů do močového měchýře. Poruchy stolice a močení nastávají, když se čisté nevstřebává a tím voda neprosakuje dolů do močového měchýře. Pak je málo moče a dostavuje se průjem. Proto se při léčbě postupuje zásadou, aby byl léčen průjem, je třeba napravit močení.

 

Napsat komentář