Zvláštní orgán fu, cévy

Tento pojem označuje v čínské medicíně všechny trubice, kterými proudí krev. Jsou to cévy, žíly, tepny a vlásečnice. Cévní systém propojuje celé tělo a tím zabezpečuje přísun krve do všech jeho částí. Společně s krví se také do všech jeho částí dostává čchi. Z orgánů cang jsou cévy těsně spjaty se srdcem a oba orgány jsou součástí ústředního cévního systému. Velký podíl na kvalitě, proudění krve a na stavu cév mají plíce, jelikož ony řídí čchi. Tato čchi se v hrudi smíchává se čchi sleziny a žaludku a s čchi vdechovanou z vnějšího prostředí. To je jedním ze zdrojů tvorby nové krve a hybné síly a rytmického pulzování srdce, které pohání krev v cévách. Čchi a krev tvoří v cévách neoddělitelnou směs a čínská medicína označuje cévy za skladiště krve, kde její základ představuje čchi.

Cévy jsou drahami přepravy čchi a srdce.

Krev, která koluje v organizmu, přivádí živiny a odvádí odpadové látky a cévní systém určuje trasy a směr pohybu krve a současně ji určitým způsoben omezuje, protože ji brání téci mimo stěny cév. Cévy jsou orgán, který usměrňuje vyživující čchi a způsobuje, že se nemůže uhýbat a musí se pohybovat uvnitř nich. Z toho vyplývá, že cévy jsou drahami, kde spolu s krví jsou roznášeny po těle výživné látky, vyživující čchi.

Ze spojitosti čchi a krve v případě chorobných stavů vyplývá, že když se pohybuje čchi, pak se pohybuje i krev. Naopak když se čchi zahrazuje, pak se i krev sráží. Původ onemocnění, která postihují krev, bývá v narušení rovnováhy čchi a v jejím oslabení. Prázdná čchi nedokáže dostatečně podporovat pohyb krve a dochází ke srážení krve, k nedostatečnému doplňování a ubývání krve a zhoršování její kvality. Pokud je příliš silná a přeplněná čchi, může způsobit, že krev proudí prudce a dostává se i mimo žíly. Kvalita čchi a krve se přenáší na kvalitu cév, což závisí na vyváženosti funkcí srdce, plic, sleziny a jater, které zpětně mají hlavní vliv na celkový stav cévního systému.

Cévy jsou nositelem informací v těle.

Rytmickým stahováním srdečního svalu se vytváří pulz. Na tom se podle čínské medicíny neodráží jenom stav srdce, ale stav všech orgánů a čchi v těle.  Jejich vyváženost nebo nevyváženost mezi sebou se podílí na celkovém obrazu pulzu, protože prostřednictvím čchi se do pulzu přenáší určité funkční rozpoložení. Na základě tohoto poznatku můžeme při vyšetření pulzu diagnostikovat jednotlivé orgány.

 

4 komentáře u Zvláštní orgán fu, cévy

 1. zi.ja napsal:

  Paní Iveto, zánět cév často způsobuje nevhodný styl života. Je to kouření, nadměrné pití alkoholu, nadváha, nezdravá strava, stres. Čaj vhodný při prevenci na cévy. Smícháme stejné množství rozrazilu a přesličky rolní. Vrchovatou čajovou lžičku spaříme horkou vodou v šálku čaje, stačí půl minuty, scedíme a pijeme. Jeden šálek denně můžeme pít bez obav po celý rok.
  Dále si vaříme čaj na cevy. Smícháme vše stejným dílem, třezalku tečkovanou, levanduli klasnatou, rozmarýn lékařský, šalvěj lékařskou, meduňku lékařskou, rozrazil lékařský. Jednu čajovou lžičku na 1/4 litru vody spaříme a necháme 10 min. přikryté, potom pijeme dva hrnečky denně. Současně mažeme postižená místa měsíčkovou mastí. S pozdravem Honza

 2. iveta napsal:

  Srdecne vas pozdravujem,prosim mozte mi poradit a pomoct? Mam 47 r.mam vaskulitidu je to asi zapal ciev liecba napreduje pomali.Prosim vas o radu. Vopred dakujem Iveta

 3. zi.ja napsal:

  Paní Petro, hemangiom vytváří červené skvrny na kůži, což předpokládám je Váš problém. Může vznikat v době po porodu a ve většině případů se vytratí do předškolního věku. V podstatě nepředstavuje žádný zdravotní problém, pouze kosmetický. Vznik hemangiomu vzniká atypickým propojením cév a jeho původ vzniku není zcela objasněn, může být i součást dědičnosti. Dejte tomu čas a zatím vyčkejte. Okamžitou léčbu stereoidy, laserovým odstraněním nebo chirurgicky bych u takto malé holčičky zatím nepodstupoval. Určitě také dejte na rady ošetřujícího lékaře.
  S pozdravem i pro Vaší hočičku, Honza

 4. Petra napsal:

  Dobrý den.
  Moje 5měsíční dcera má od narození hemangiom na hlavě.
  Víte proč vzniká,co by jste doporučil jako léčbu?
  Děkuji Petra

Napsat komentář