Zvláštní orgán fu, děloha

Děloha je ženský orgán, který leží ve spodní části břicha za močovým měchýřem a pře tlustým střevem. Jeho spodní otvor nazývaný bránou dělohy, je společným vývodem i pro močovou trubici. Dělohou prochází dráha ledvin a začínají v ní dvě ze zvláštních drah.

Děloha řídí menstruaci.

Žena je zhruba mezi 14. a 49. rokem věku v období plodnosti, to znamená, že může otěhotnět a rodit děti. Plodnost souvisí s čchi ledvin. V dětství čchi ledvin nepůsobí v plné síle, protože ještě není plně vyvinuta a nevytváří plodotvornou látku. V této době také nedochází k menstruačnímu krvácení. Ve věku asi 14 let čchi ledvin dozrává a v důsledku toho se naplňují zvláštní dráhy a prorážejí cestu do dělohy, kam se tak dostává i krev z těchto drah. Zvláštní dráhy se při pravidelné menstruaci vyprázdní a v průběhu měsíce se opět znovu doplní krví a čchi z dvanácti hlavních drah orgánů cang. Takto probíhá periodický cyklus menstruace.

Když dívka dovrší dvakrát sedm let, probouzí se v ní plodotvorná látka a funkční dráha se stává průchodnou a promývací dráha se naplňuje a začíná pravidelné měsíční krvácení. V tomto období je již dívka připravena, po fyzické stránce, mít děti. Tyto biologické pochody trvají asi do věku 49. Let. Pak se postupně zastavují, až se utlumí úplně. Je to opět způsobeno oslabením čchi ledvin a následným vyčerpáním esence dvou zvláštních drah.

Ve věku sedmkrát sedm let je funkční dráha již prázdná a v promývací dráze je plodová látka vyčerpaná. Dráhy se stávají neprůchodnými, zastavuje se menstruace a celé tělo začíná pomalu chřadnout a žena již nemůže mít děti.

Obě zmíněné zvláštní dráhy vycházejí z dělohy a při jejich oslabení společně s oslabením čchi ledvin způsobuje menstruační poruchy, jako jsou opožděná nebo nepravidelná menstruace. Stejné příznaky však může vyvolávat disharmonie orgánů, které jsou spojeny s tvorbou krve. Jsou to srdce, játra, slezina. Při nedostatku krve a čchi srdce a sleziny se zmenšuje množství odtékající krve, opožďuje se začátek menstruačního cyklu a může docházet až k zastavení krvácení. Při prázdnotě čchi sleziny je naopak krvácení silné, protože slabená slezina nedokáže plnit funkci ovládání krve. Zahrazení čchi jater způsobuje nepravidelnou menstruaci.

Děloha řídí těhotenství.

Když je žena ve věku, že je biologicky připravena zplodit dítě, tak se po oplodnění plod umístí v děloze, kde bude žít až do narození. Zárodek vzniká z esenciální čchi obou rodičů a po jejich spojení se v děloze formuje nový život, který děloha ochraňuje a živí. Proto je toto místo nazývána dětským palácem. Ze vzájemného spojení čchi a krve a jejich vztahu k dalším orgánům vyplývá, že funkčnost dělohy je podmíněna dobrým chodem orgánů, především srdce, jater, sleziny, ledvin a také dvou zvláštních drah. V případě snížené funkce některého z těchto faktorů vznikají těhotenské problémy, neudržení plodu, neplodnost.

Napsat komentář