Vztahy mezi slezinou a ostatními orgány cang

Vztahy mezi slezinou a ledvinami.

Tyto vztahy jsou hlavně mezi jejich esencemi a také v oblasti přeměňování a přepravy tekutin.

Vzájemné doplňování prenatálu a postnatálu vzniká tak, že slezina přeměňuje část trávené potravy na vyživující esenci, která se míchá s krví na tzv. čchiovou krev, která je dále doplňována vdechovanou čchi. Tato směs energií vytváří postnatální základ člověka. Ledviny jsou úschovnou prenatální esence, která vzniká v období před porodem a představuje nejpodstatnější primární látku lidského těla. Aby slezina mohla vytvářet a přepravovat svou esenci, musí být podporována teplem jangu čchi ledvin, protože ten je hybnou silou všech orgánů v těle a tím i celého těla. Rozklad a přeměna potravy, kterou uskutečňuje slezina a žaludek je podmíněna jangem z ledvin, který uskutečňuje tepelnou přeměnu. Prenatální esence z ledvin je však závislá na přísunu postnatální esence, aby si udržela své doplňovací schopnosti a patřičnou kvalitu.

Slezina a ledviny strpí při chorobných stavech spíše nemocemi vznikající z prázdnoty. Tato oslabenost se mezi nimi ještě stupňuje. Jestliže oslabený jang ledvin nepodporuje dostatečně jang sleziny, tak postupně způsobuje prázdnotu jangu v obou orgánech a to vyvolá zhoršené trávení, které má zase vliv na přísun nové jangové energie, to zvýší vnitřní chlad, který napadá ledviny a oslabí jejich jang. Příznaky prázdnoty jangu sleziny a ledvin jsou bolesti břicha spojené s pocitem ochlazení, časté močení, průjmy, vodnaté otoky, zimomřivost, studené končetiny.

Přeměna a pohyb tekutin je řízena slezinou, která tekutiny přijímané do těla přeměňuje na tekutiny tělesné. Ledviny řídí otevírání a zavírání příjmu a výdeje tekutin, ale dobrý chod této jejich činnosti je závislý na čchi sleziny, která udržuje tok vnitřních tekutin ve vymezených drahách. Mimo to ledviny transformují vodu na čisté a kalné, kde čisté vracejí zpět do organizmu a kalné odvádějí do močového měchýře k vyloučení z těla.

Oslabení funkcí sleziny a ledvin se projevuje jako chorobné poruchy, které postihují vodní hospodářství organizmu.

 

Napsat komentář