Ženšen pravý (Panax ginseng)

Ženšen pravý se vyskytuje hlavně v Asii v oblasti severovýchodní Číny a Koreje odkud pochází. Čínská medicína velice přesně rozlišuje ženšen pravý, ale mimo Čínu se druhy Ženšenu v praxi běžně zaměňují. Ženšen nalézáme také v USA a Kanadě, v Jižní Americe a na Sibiři, všude tam rostou příbuzné rostliny podobné pravému Ženšenu a mají také podobné účinky. Celkově rozlišujeme několik stovek druhů Ženšenu.

Proslulost Ženšenu vznikla zásluhou tradiční čínské medicíny, kde se tato rostlina, respektive její kořen používal odnepaměti k regeneraci a posílení orgánů a tkání. Protože to je rostlina, která dodává tělu energii, tak se také kolem ní vytvořil mýtus nesmrtelnosti. Ženšen znají a používají mnohé kultury a národy již několik tisíc let.

Ženšen je rostlina, která léčí skoro vše. Cukrovku, kde jsou potvrzeny léčebné látky v této rostlině, které upravují a snižují hladinu cukru v krvi, působí stimulačně a upevňuje imunitu, má silné regenerační schopnosti, urychluje rekonvalescenci hlavně u onkologicky nemocných pacientu, kteří jsou po chemoterapii, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu, preventivně působí proti srdečním a cévním onemocněním, jako je infarkt a mozková příhoda. Dále se osvědčuje při žaludečních a střevních obtížích, regeneruje játra, podporuje koncentraci a zlepšuje paměť, pomáhá při depresích, hojí rány, odstraňuje únavu, u mužů pomáhá při neplodnosti a impotenci, připisují se jí i protirakovinné účinky. Ženšen se podával umírajícím na smrtelné posteli, aby se zabránilo smrti.

Ženšen je nezaměnitelný fenomén mezi léčivými rostlinami. Když mluvíme o zázračných vynikajících léčivých vlastnostech ženšenu, tak musíme rozlišit divoce rostoucí Ženšen, který se na trhu již neobjevuje, protože v přírodě je téměř vyhuben. Jeho přírůstky jsou velmi pomalé, kořen rostliny mívá desítky, maximálně stovky gramů ve stáří 20 – 50 let. Staré kořeny z přírody se draží v řádu stovek tisíc dolarů za kus a kupci jsou téměř vždy, nejbohatší Asiaté. Rusové říkají, že najít starý kořen Ženšenu je, jako najít valoun zlata. Faktorem určujícím cenu je i tvar kořene, který je tím cennější, čím více připomíná lidskou postavu. Několik kapek tinktury z Ženšenu v litru vody, vodky, čaje, je již znatelné, jak po stránce chuti, tak v léčivosti.

Tento přírodní Ženšen je nahrazován Ženšenem, který se pěstuje v zemědělství a přesto poptávka po něm je tak mohutná, že pěstitelé jsou ochotni přizpůsobit výnosy na úkor kvality a nutí Ženšen k rychlejšímu růstu různým přihnojováním a ošetřují ho používáním různých pesticidů. Aby se docílilo přiblížení k přírodním podmínkám, pěstuje se pod zástinem umělých stříšek. Ženšen však na tyto podmínky není moc odolný a často trpí katastrofálními epidemiemi. Sklízí se po 4 až 6 letech. Největší pěstitelé jsou Korea a Čína.

Při užívání Ženšenu si musíme dát trochu pozor, když trpíme onemocněním srdce, cév, zvýšeným krevním tlakem. Neužívá se při vysokých teplotách, nebo při snížené srážlivosti krve. Je to proto, že v Ženšenu je ukrytý vysoký potenciál energie čchi a ta by mohla tyto nemoci zesílit. Takže, pro zlepšení stavu budeme určitě užívat, ale ze začátku v menších dávkách, tělo si na to musí zvykat. Kofeinové nápoje také zesiluje, tak s nimi v době užívání Ženšenu opatrně.

Dávkování je vždy uvedeno na příbalovém letáku a také záleží, jak je Ženšenový přípravek zpracován. Může to být celý kořen, kořen nařezán na plátky, prášek, kapsle, tinktura, která je nejsilnější.

Pokud se užívá mletý, je to množství 1 gram – (čajová lžička) na den, která se rozdělí na dvě dávky.

Ženšen můžeme směle označit za magickou univerzální léčivou rostlinu.

Ženšen – bylinné kapky 50 ml   

Napsat komentář