Reishi – královna léčivých hub

Reshi (čti Reiši) je dřevokazná houba ze skupiny chorošovitých. Reshi vyrůstá na kmenech nebo pařezech většinou odumřelých stromů a vytváří v dospělosti 6 – 12 cm polokruhové plodnice, které jsou pokryté lakovou vrstvou světložluté, purpurové až tmavohnědé barvy. Vůně dužniny působí zatuchle.

Staré čínské spisy již z doby před 4000 lety se zmiňují o této houbě jako o léku. Houba byla tak vzácná, pokládána za výjimečně léčivou, že ve starověké Číně byla vyhrazena pouze císařské rodině, ten kdo ji nalezl, musel odevzdat Reshi u císařského dvora. Zatajení a neodevzdání se trestalo smrtí. U Taoistů byla jedním z předních přírodních přípravků při hledání elixíru nesmrtelnosti. Podle čínské tradice byla často nazývána „božská houba nesmrtelnosti“. Číňané dodnes považují Reishi za cennější než Žen šen. Reishi můžeme postavit v léčivosti jako královnu na první místo. V Evropě se tato její léčivá síla doceňuje posledních asi 30 let.

Tato houba se dováží z několika zemí Asie pod různými názvy. Japonský název RESHI je jeden z neznámějších obchodních názvů, korejský název YEONG JI, čínský název LING ZHI, vietnamský název NAM LINH CHI, dováží se i z Taiwanu a několika dalších zemí, samozřejmě v rozmezí různých cen. Kvalita je také různá, a nutno podotknout, že všechna Reishi pochází z pěstíren. Velice vzácně se vyskytuje v přírodě v listnatých lesích naší vlasti, což specializovaní mykologové potvrdí. V malém množství se také pěstuje v České republice.

Léčebné účinky Reishi
Revmatoidní artritida a revmatismus, rakovina tlustého střeva, prostaty, prsu, plic, vaječníků, děložního čípku, leukémie, astma, cukrovka, malárie, stařecká osteoporóza, mentální poruchy, deprese, schizofrenie, poruchy zažívání, gastritida, žaludeční vředy, chřipka, kardiovaskulární nemoci jako angína pectoris, vysoký tlak, prostatu, lámavost nehtů, nespavost, aterioskleróza, mozková mrtvice, infarkt, nemoci dýchacích orgánů, Parkinsonova choroba, kožní nemoci jako ekzém, opary, bradavice, popáleniny, epilepsie, stařecká neduživost, oční nemoci jako glaukom, zánět sliznice, odchlípnutá sítnice, zánět očního nervu.

Obnovuje správnou funkci buněk, užívá se jako prevence a podpůrná léčba při nádorových onemocněních všeho druhu, dodává minerály, vitamíny a živiny, výrazně pomáhá při alergiích, obnovuje funkci slinivky, snižuje hladinu cukru v krvi, vyrovnává tlak, okysličuje krev, působí na mozkové tonikum, harmonizuje celý imunitní systém, silně detoxikuje organizmus tím, že odstraňuje toxiny z buněk, stabilizuje emoce a opravuje poškozené nervové buňky, zvyšuje odolnost vůči stresu, čistí cévy a rozpouští usazeniny v cévách a tím uvolňuje blokaci cév, snižuje cholesterol, brání kornatění tepen, posiluje organizmus například po transplantaci orgánů.

Používání u lidí, kteří mají špatnou srážlivost krve se Reshi nedoporučuje, nebo s velkou opatrností, dávky brát menší, než je uvedeno a současně se snažit vypozorovat, jak se to na našem organizmu bude projevovat. 

„Elixír dlouhého života“ jeho výroba    (50g Reishi  ZDE)
Víme, že některé léčivé složky z Reishi jsou rozpustné v lihu a ostatní ve vodě, tak je musíme i takto z houby uvolnit. Po uvolnění těchto látek oba získané koncentráty smícháme a tak utvoříme univerzální lék ne dlouhověkost.

První složka: je tvořena látkami, které působí protinádorově, protizánětlivě a antialergicky a dalšími léčebnými látkami, které jsou rozpustné v destilátu. Ideální je 50 % pálenka, pokud ji nemáme, tak postačí 40 % vodka. Do litrové sklenice vložíme Reshi v množství 50 g, kterou nadrtíme na kousky nebo ji máme nakrájenou na jemné plátky a zalijeme destilátem. Uzavřeme a necháme luhovat při pokojové teplotě, na tmavém místě, po dobu 4 – 6 týdnů. Destilát se zbarví dohněda. Po ukončení této první akce vše přecedíme tak, abychom obdrželi čistý hnědý destilát.

Druhá složka: je tvořena vyluhovanou a vymačkanou houbou vyjmutou z destilátu. Tu vložíme do hrnce a zalijeme 0,5 litrem vody a vaříme 2 hod. tak, aby se nám voda nevyvařila, musíme kontrolovat a případně trochu dolít, aby při ukončení akce bylo v hrnku asi 0,3 l vývaru. Houby scedíme, vývar si dáme stranou a akci znovu opakujeme, to znamená, že houby zalijeme opět 0,5 litrem vody, ale stačí již vařit jenom 1 hodinu. Opět scedíme, vývar uchováme a houby již vyhodíme. Oba vývary smícháme a dále vyvařujeme na prudkém ohni tak dlouho, abychom získaly z obou vývarů asi 0,5 litrů. Necháme vychladnout a potom tento vodný vývar můžeme smíchat s lihovým destilátem. Výsledná tinktura obsahuje ty nejdůležitější léčebné složky z Reshi, které se uvolnily do lihu a vody. Líh provede konzervaci a uchová extrakt po několik let.

Užívání a dávkování.
Při preventivním užívání na povzbuzení imunity a jako protinádorová prevence se doporučuje 2 čajové lžičky extrátu 2 až 3 x denně. Tímto způsobem pokračujeme každý den po dobu, 3 až 9 měsíců, potom uděláme přestávku na 3 měsíce. Je prokázáno, že Reishi je pro dlouhodobé užívání vhodná a nemá žádné vedlejší účinky.

Čaj
Hrstku (cca 3 – 5 g) sušené Reishi namočíme na ½ hodiny do litru vody a potom vaříme půl hodiny na mírném ohni. Scedíme a můžeme přisladit medem nebo cukrem, protože čaj má hořkou chuť. Popíjíme celý den jako relaxační čaj na povzbuzení imunity. V dnešní době snad už nikdo nepoužívá hliníkové nádobí, tomu se určitě vyhněte. Houbu z takto připravovaného čaje můžeme použít několikrát. Čaj pijeme vlažný.

Používání Reishi není zrovna levná záležitost a v čaji využijeme jenom polovinu rozpustných léčivých složek, tak příprava čaje je jenom na Vašem zvážení.

Lihový výluh
Připravíme si ho stejně jako v první složce, kde je to popsáno, ale opět nevyužijeme celou léčivou složku Reschi. Užíváme 2 kávové lžičky 2 až 3 x denně.

Vinný výluh z Reishi
Ten už je o něco lepší na léčivost, než čaj a samostatný lihový výluh. Jedná se o tradiční asijskou recepturu. Vezmeme litr suchého červeného vína a do něho dáme luhovat 30 g Reishi. Po 14 dnech můžeme užívat 2 až 3 x denně 2 kávové lžičky, po dobu 3 až 9 měsíců. Reishi můžeme ve víně ponechat. Samozřejmě 1 litrová lahev nám nestačí.

Pokud budeme Reishi používat k preventivním účelům, stačí použít 1 – 2 kávové lžičky koncentrátu 2 – 3 x denně dlouhodobě, s přestávkou jak je uvedeno v odstavci, užívání a dávkování.

Při léčení rakoviny, nebo jiné nemoci, zvýšíme dávku Reishi na dvojnásobné množství. U rakoviny používáme Reishi jako dopňkovou metodu souběžně s jinými léčebnými prostředky. Po vyléčení nemoci pokračujeme dále v užívání Reishi preventivním způsobem s příslušnými přestávkami.

Kvalitní Reishi/Lingzhi, bio masa, výtrus, čaje, extrakty, směsi, krájená, sušená, drcena aj. můžete zakoupit na   www.pro-zdravi.net     

 


2 komentáře u Reishi – královna léčivých hub

  1. zi.ja napsal:

    Popkud to je opravdu Reishi, použijte ji jak je uvedeno na stránkách. Vyrostlá v našich podmínkách nemá takovou účinnost. S pozdravem Honza

  2. stanislav napsal:

    Našel jsem tři ks jeden má 0,45 kg prosím poraďte co s tím dělat ?
    stašek

Napsat komentář