Třapatka nachová (Echinacea purpurea)


Je to pozoruhodná rostlina, která se v knihách o léčivých bylinkách vyskytuje poměrně sporadicky. Pochází z plání Severní Ameriky a odjakživa byla léčivou bylinou všech Indiánů, kteří ji používali při uštknutí chřestýšem a odtud dostala také další název „Hadí kořen“. Indiáni ji také používali v léčení zánětu krku, bolestech zubů, při vzniku boláků v ústech, na popáleniny, na hnisavé rány, na zranění po boji, na různé boláky a revmatické otoky ve formě obkladů. Tuto rostlinu žvýkali, anebo z ní připravovali čaj.

Echinacea byla používána Indiány také vnitřně jako lék při otravě jedy, související s otoky v různých částech těla. Šajeni (Čejeni), jeden z nejslavnějších indiánských kmenů obývající středozápad USA, ji přidávali do různých léčivých směsí, např. na léčení vředů na pokožce. Echinacea je jednou z nejpopulárnějších léčivých bylin v Americe.

V Evropě se Třapatka nachová pěstuje od 18. století jako okrasná rostlina. Dá se běžně pěstovat na každé zahrádce a semena pro výsadbu jsou běžně v prodeji. Její léčivé vlastnosti se začaly využívat ve větším měřítku v Evropě přibližně od 30. let minulého století. Během posledních 50 let dosáhla světové proslulosti především pro své antivirové, antifugální a antibakteriální vlastnosti. V několika posledních desetiletích, zásluhou výzkumu, u ní byly objeveny léčivé účinky, které převyšují léčivost ostatních bylin. Echinacea je oficiálním léčivem v mnoha zemích, kde je uváděna v lékopisech např. v USA, v britských i francouzských. Bylo o ní prohlášeno, že existuje-li v doposud známých herbářích nějaká rostlina, která je schopna vyléčit otravu krve, pak je to právě Echinacea. Byla také vyhlášena za nejvýznačnější přírodní léčivo posledních let.

Léčivost Echinacei

Má jednu přednost v jejím rychlém účinku a v širokém záběru. Dá se kombinovat s ostatními bylinami, jejichž účinek se v tradičních receptech díky Echinacei zesílí. Její hlavní účinky jsou antibakteriální a antivirové, čistí krev, zlepšuje obranyschopnost a hojí rány. Urychluje zotavení z nachlazení, při chřipkách, bolestech v krku, pomáhá při chronických nemocích tohoto typu, léčí zánět středního ucha, podporuje odolnost a obranyschopnost dýchacích cest, léčí chronickou bronchitidu, zánět dutin, snižuje horečku, pomáhá při vykašlávání žlutého nebo zeleného hlenu z plic, je vhodná na odstranění oparů, pomáhá při hojení kožních problémů jako jsou lupénka, ekzémy a akné, působí proti kožním vyrážkám infekčního typu a zraněním, stimuluje imunitu a zvyšuje počet bílých krvinek, čistí krev a zvyšuje obranyschopnost proti chronickým infekcím, vylučuje z těla toxické zatížení, které vyvolává např. naběhlé mízní uzliny, tupé bolesti hlavy, vracející se vředy, bolesti v krku. Pomáhá pročistit mízní systém, léčí hnisání, odstraňuje plísňová onemocnění, léčí chronické záněty močového měchýře a močových cest a ledvin, léčí ženské pohlavní orgány a prostatu, pomáhá léčit krvavé močení a hemeroidy. Pomáhá při uštknutí nebo poštípání od jedovatých živočichů, od různých boláků a bércových vředů, zarudlých pupenů na kůži, chorobných skvrnách, hnisavých zánětech kůže, zlepšuje celkovou vitalitu. Podporuje porušenou imunitu pří rakovině po chemoterapii a ozařování.

Vedlejší účinky se mohou objevit ojediněle v jednotlivých případech, při vnitřním užívání ve formě alergické reakce, např. kožní vyrážka, svědění, dušnost. Závratě mohou vzniknout při neuváženě zvýšených dávkách Echinacei, nebo může nastat pokles krevního tlaku. Pokud se některý z příznaků objeví, tak snížíme dávky, nebo Echinaceu vysadíme. Nedoporučuje se užívat při těhotenství. U malých dětí a starých osob snížíme standardní dávku na polovinu. Při zevním užití nebyly vedlejší účinky zaznamenány.

Použití

Z Echinacei se používá kořen, listy i květ. Bylinu můžeme použít v čerstvém stavu nebo sušenou. V čerstvém stavu je účinnost vždy o něco silnější než v sušeném, to platí všeobecně.

Čaj:                                     čaj s Třapatkou lze koupit na www.pro-zdravi.net

Je to nejjednodušší způsob jak si udělat rostlinný lék z čerstvých nebo sušených částí rostliny, použijeme list s květy.

Na ¼ litrů vroucí vody dáme 1 čajovou lžičku Echinacei a necháme luhovat 10 minut, potom scedíme. Neskladovat, max. 24 hod. v ledničce, připravit vždy čerstvý. Tento čaj můžeme pít ¼ litru při akutních problémech 3 x denně, kloktat můžeme každé 2 až 3 hodiny, při použití roztoku k omývání zanícených míst, omýváme každé dvě hodiny. Používáme 14 dní a potom14 dní přestávku.

Odvar

Ten se využívá hlavně z tužších částí rostliny, což je v tomto případě kořen. Umyjeme a čerstvý nebo sušený nakrájíme v množství 1 čajové lžičky na ¼ litru vody a vaříme 20 minut. Potom scedíme a používáme podobně jako čaj. Odvar je o něco účinnější než čaj, max. doba skladování je 48 hodin. Opět užíváme s přestávkou jako u čaje 14 dní a 14 dní přestávka. Při akutním stádiu infekce užíváme 1 polévkovou lžíci odvaru každé 2 hodiny.

Tinktura                                kvalitní tinkturu lze koupit na www.pro-zdravi.net

Do pálenky nebo vodky vložíme čerstvě nasekané části rostliny v poměru, 1 díl rostlinného materiálu na 3 díly alkoholu. Na 1 litr alkoholu to je 30 dkg rostliny, v tomto případě můžeme zvolit kořen, anebo směsku kořene s nadzemní části rostliny. Necháme macerovat 14 dní až měsíc, a potom scedíme. Tinkturu si můžeme vyrobit i ze sušené Echinacei, ale výluh bude méně účinný. Tinktura má tu výhodu, že doba skladování je několik let a tak budeme mít připravený koncentrovaný lék. Tinkturu můžeme využít na vnitřním i vnějším způsobem. Dávkování u infekčních stavů při vnitřním použití, např. při infekci močových cest, je 1 až 2 kávové lžičky po 2 až 3 hodinách, užíváme několik dnů. Při chronických stavech užíváme standardní dávky, které jsou nižší než při akutních stavech. Při ustoupení problémů dávku můžeme snížit. Neopomeňte po 14 dnech užívání na 14 denní přestávku. Při vnějším použití potíráme zanícené místo několikrát denně, v počátku po dvou hodinách. Na potírání můžeme zvolit čaj, nebo odvar, nebo tinkturu. Tinktura je z nich nejúčinnější. Při chřipkovém období můžeme preventivně užívat jednu kávovou lžičku denně. Při nástupu choroby až 3 polévkové lžíce za den. Opět myslete na přestávku v užívání.

 

Napsat komentář