Pětilistý Ženšen (Gynostemma pentaphyllum)

 

Také Jiaogulan, což je další název pro pětilistý Ženšen. Roste v horských oblastech jižní Číny, v Thajsku a Japonsku. Jeho léčebné účinky byly známy již z dávných dob a v čínských herbářích se objevuje již před 600 roky jako rostlina nesmrtelnosti. Je prokázáno, že v oblastech, kde se vyskytuje nejvyšší procento lidí starších 100 let a nejnižší úmrtnost na rakovinu je právě v čínských provinciích, kde se pravidelně popíjí čaj z této rostliny. Název „Pětilistý ženšen“ nemá s pravým „Ženšenem“ jako rostlina, z botanického hlediska nic společného, ale co tyto rostliny spojuje, je účinnost léčivých látek v nich obsažených. Je prokázáno vědeckými testy, že u Jiaogulanu je účinnost až 4 x větší na lidský organizmus, než u pravého Ženšenu. Mě vyšlo, že to je necelé 3 x, ale i to je víc jak dobré.

Pěstování

Jiaogulan je mimo jiné, dekorativní popínavá rostlina, kterou můžeme pěstovat doma v květináči, kde dáme rostlině oporu, anebo ji pěstujeme v převislém stavu v závěsném květináči. Při sadbě ze semen, semena nejdříve na den namočíme do vody, nebo je vložíme do mokrého mulu a potom je dáme do sadbových tablet, nebo přímo do půdy, přibližně půl centimetru hluboko. Půda musí být humózní, stanoviště polostín až slunce. Květináč z počátku zakryjeme igelitovým sáčkem pro vytvoření skleníkového efektu a sledujeme dostatečnou vlhkost půdy.

Vysazení na zahradu může být i celoroční, Jiaogulan je mrazuvzdorný, ale velmi silné mrazy rostlinu mohou poškodit, je nutné ho na zimu zakrýt, výhony přes zimu mohou odumřít. Rostlina přezimuje v kořenech a na jaře opět obrazí. Snáší až – 15 °C. Ve venkovní výsadbě se daří rostlině na slunci nebo v polostínu v dobré humózní půdě se zálivkou.

Léčivost

Jiaogulan ovlivňuje a normalizuje trávení, posiluje imunitní a nervový systém, aktivizuje metabolizmus, snižuje cholesterol, snižuje hladinu cukru v krvi, léčí nespavost, zlepšuje funkci jater, ledvin, močových cest a pohlavních orgánů, reguluje krevní tlak takovým způsobem, že nízký zvyšuje a vysoký snižuje, používá se také při prevenci proti infekční žloutence, rakovině, infarktu a mrtvici, zlepšuje fyzickou kondici, vytrvalost a podporuje rychlejší reakce, zlepšuje cirkulaci krve, uvolňuje křeče, užívá se při nachlazení a snižuje horečku. Jioagulan můžeme nazvat celkovým harmonizátorem organizmu. Je to rostlina, která nám významně pomůže prodloužit život a zachovat zdraví.

Užívání

Čaje: 

Užíváme čerstvé listy podle velikosti,  3 – 4 listy denně a sušené ve formě čaje. Čaj má příjemnou chuť, mírně nasládlou s vůní po lékořici a jiskrně nažloutlou barvu. Příprava je u čerstvé rostliny jeden list, u sušené rostliny, 1 kávová lžička, kterou přelijeme ¼ litrem vroucí vody a necháme minimálně 3 – 5 min. luhovat. Denní dávka je 4 šálky denně.

Můžeme také čerstvé listy přidat do zeleninových salátů, nebo jen tak žvýkat, tím léčivé látky výborně využijeme. Denní dávka je 6 – 10 g. Jedna kávová lžička je 1 gram.

Můžeme také vyrobit tinkturu, mast, prášek. Návody na výrobu jsou stejné jako v této kapitole u předchozích rostlin.

Ženšen – bylinné kapky 50 ml                  Ženšen – čaje a jíné přípravky  

6 komentářů u Pětilistý Ženšen (Gynostemma pentaphyllum)

 1. zi.ja napsal:

  Paní Jitko, na vysoký cholesterol je dobré užívat jablečný ocet, který se dá koupit v každé prodejně. Užívá se 3 x denně čajová lžička do sklenice vody. Je to levné a účinné. Mimo to se chod celého těla upraví a posílí to i ledviny, které vyvolávají hučení v uších. Jablečný ocet má také pozitivní vliv na trávení, případně na hubnutí. Je to moudrost našich babiček, které byly v některých ohledech velice praktické. Užívání ženšenu je v pořádku. Přeji stálé zdraví, Honza

 2. Jitka napsal:

  Dobrý den, lístečky ženšenu jsme dostala od kamarádky.Zasadila do květináče a už sklízím, zatím nic moc takže abych mohla pít denně kamarádka mě zásobuje zatím i ze svého. Mám sníženou funkci šž,nízký tlak, trochu problém s játry a hlavně vysoký cholesterol. ( alkohol nepiju).Moje ošetřující dr. mi předepsala na cholesterol Sortis, 1 tabletu denně večer.plus ráno tabletu Letroxu 75. Ale mám pocit že ze Sortisu mám poslední dobou lámavé vlasy, občas mi hučí v uších, prostě jsem začala pít čaj z ženšenu. Piju to dva šálky denně. Od května. Na kontrolu jsme pozvaná v září. Takže doufám a věřím že se těchto problémů zbavím bez prášků, a pomůže mi čaj z bylinky.Byla bych moc ráda

 3. zi.ja napsal:

  Pane Jáne, děkuji za kompliment a jsem potěšen, že se Vám stránky líbí. Zdraví Vás Honza

 4. Ján Lazový napsal:

  Som veľmi rád že sa Vám kvalifikovane a krásne podarilo spracovať tému liečenia alternatívným sposobom.S pozdravom Ján Lazový

 5. zi.ja napsal:

  Děkuji za pochvalu. Honza

 6. Stanislava Škodová, VAK Trutnov napsal:

  Honzo, máš pěkné stránky. Díky.Stáňa

Napsat komentář