Maralí kořen (Leuzea carthamoides)

Tento název je známější a pochází z ruské Altaje. Tato léčivá rostlina je také prezentována pod názvem Parcha léčivá (Phaponticum carthamoides)

Pochází z jižní Sibiře a v našich klimatických podmínkách se pěstuje velmi dobře. Rostlinu lze vysadit na záhon. Je to trvalka vysoká přes 1 metr. K léčení se používá list i kořen, který je nejlepší tříletý a semena. Maralí nebo maralový kořen má jméno, které je odvozeno od jelenů Marali. Ti ho v zasněžených sibiřských oblastech vyhrabávají v době říje a také ho požírají jako potravu. Tato rostlina jim umožňuje přežít krutou zimu a zajistit dobrou reprodukci. Lidé žijící v těchto drsných podmínkách zjistili, že užíváním této rostliny, např. ve formě čaje jim doplní úbytek síl v organizmu, proto v lidovém léčitelství na Sibiři je Maralí kořen jednou z předních léčivek. V přírodě se vyskytuje na jihu Sibiře, v Altaji, v Kazachstánu a Mongolsku.

Léčivost

Užíváním „Maralí kořenu“ si zvyšujeme psychickou a fyzickou odolnost, a odstraňujeme chronickou únavu. Posiluje imunitu a silného povzbuzujícího účinku se využívá při doléčování nádorových nemocí, syndromu chronické únavy, při mononukleóze, borelióze. Má pozitivní účinek na centrální nervovou soustavu a schopnost zlepšovat paměť, usnadňuje učení a koncentraci, udržuje pevné kosti. Snižuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi. Působí mírně anabolicky na růst svalů bez vedlejší nežádoucích účinků, které jsou typické u hormonů, tedy i na rychlou obnovu tkáně. Používá se hlavně při vyčerpanosti organizmu, při rekonvalescenci po operacích, k rychlému docílení plné životní energie po zeslabení organizmu, vyplavuje z těla nežádoucí toxiny včetně alkaloidů. Hlavně posiluje ledviny, harmonizuje funkci žaludku, posiluje slezinu, tlusté střevo, příznivě ovlivňuje regeneraci jater a osrdečníku, odstraňuje nechutenství a podporuje trávení, upravuje činnost těchto orgánů přirozenou cestou. Má výrazné afrodiziakální účinky, pomáhá odstranit pohlavní neplodnost neorganického původu, příznivě stimuluje funkci pohlavních žláz, při obtížném otěhotnění se doporučuje užívání Maralí kořenu oběma partnerům. Zlepšuje zásobování mozku kyslíkem, pomáhá při bolestech hlavy a migrénách, zlepšuje kvalitu sluchu a hučení v uších, mírně zvyšuje krevní tlak. Vlasy jsou lesklé a pružné, pomáhá při cystách, depresích, ekzémech, hepatitidě, roztroušené skleróze, žloutence.
Pokud máte již potíže se žlučníkem, tak s Maralí kořenem opatrně.

Čaj

Je to nejjednodušší způsob užívání. Pijeme během dne, pití večer způsobuje nespavost, což se dá využít při nočních jízdách autem.

Čaj si můžeme připravit z listů Maralí kořenu, který dáme v množství 1 čajová lžička do ¼ litru vody spařit a necháme 15 min. luhovat. Pijeme ráno a odpoledne podle závažnosti problému. Čaj si můžeme přisladit např. medem.

Na čaj můžeme použít také kořen, který je účinnější, opět čajovou lžičku do ¼ litru vody. Povaříme 5 min. a necháme ještě ½ hodiny luhovat.Pijeme opět ráno a odpoledne.

Čaj si můžeme připravit i ze semen, postupujeme stejně jako v přípravě čaje z kořene.

Jako u každé byliny, je nutné udělat přestávku v léčení konkrétní bylinou po třítýdenním užívání na dobu 14 dní, tím posílíme její účinnost. Dlouhodobé užívání bez přerušení by způsobilo to, že si tělo na drogu přivykne a účinnost vzhledem k organizmu zeslábne. V dalším případě přestávkou zabráníme tomu, že nedojde k předávkování v organizmu u některých léčivek. Po dobu přestávky se droga z těla vyplaví a započne nový cyklus léčení. Docílíme toho, že droga bude opět působit naplno. Například při neplodnosti je nutné užívat čaj s přestávkami delší dobu, až 3 měsíce i více. Musíme takovéto podpoře dát tělu potřebný čas.

Tinktura

Můžeme si vyrobit odvar, který vyrobíme 5 x silnější než čaj a povaříme delší dobu, pokud jeho výroba bude z kořene. Tinkturu připravíme z destilátu 1 : 5 a luhujeme 14 dní, můžeme tam rostliny ponechat. Dále si můžeme vyrobit prášek ze sušené rostliny. Užíváme vždy v přiměřeném množství. To je u čaje 1 čajová lžička do ¼ litru vody, u odvaru 1 – 2 polévkové lžíce, u tinktury 1 polévková lžíce, u prášku ½ čajové lžičky na jedno použití.

Maralí kořen také působí jako omlazovací rostlina.   

Maralí kořen a jiné tinktury od 99,-Kč nakoupíte v našem e-shopu

 WWW.PRO-ZDRAVI.NET

Napsat komentář