Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)

Jeho pravděpodobný původ jsou písčitá mořská pobřeží Číny a Japonska. Je rozšířen v evropské části Ruska až k Sibiři, na Kavkaze a Střední Asii, na březích Azovského, Kaspického a Černého moře. Najdeme ho okolo Středozemního moře, kolem Dunaje. Je znám v Číně, Indii. Planě roste v přímořských píscích, podél řek, v porostech kulturních rostlin, na pastvinách, podél cest i železničních tratí. Typickým místem jeho výskytu jsou písčitá a suchá místa, stepi a polopouště. V mnoha zemích se pěstuje pro farmaceutické účely.

Pěstování

Kotvičník je jednoletá poléhavá bylina, která se dobře pěstuje a množí v našich klimatických podmínkách. Semena jsou vejcovitá, světle hnědá a mají dva tvrdé ostny. Dobře dozrávají a přezimují v půdě, aby na jaře vyklíčila. Pokud Kotvičník necháme zplanět, tak nám semena sama druhý rok vyklíčí. Při plánovaném výsevu si sebraná semena musíme řádně dosušit, aby neplesnivěla. Předpěstujeme je tak, že je namočíme na několik dní do vody, rovnoměrněji klíčí a více semen se přijme. Semenáčky přepichujeme a nejlépe po „Zmrzlých“ je vysazujeme na záhon. Po dosažení asi 5cm délky výhonků již začínají vykvétat. Na záhoně Kotvičník můžeme sklízet průběžně, první sklizeň provedeme začátkem prázdnin a druhou necháme do příchodu prvních mrazíků a potom sklidíme vše. Užívá se celá rostlina včetně plodů, vše usušíme a nameleme. Část semen si ponecháme na výsev do příštího roku.

Léčení

Kotvičník pozemní má mimořádně široký léčivý záběr a zasahuje příznivě do mnoha životních funkcí. V mnoha prodejních poutačích se u něho zdůrazňuje, že zvyšuje pánskou potenci z důvodu navýšení hladiny testosteronu až o 30 % a tím zlepšuje u mužů sexuální výkon a výdrž a dramaticky zlepšuje sexuální prožitky a citlivost většiny žen. Díky tomu se také nazýván zelená viagra. Je také znám z indické ajurvédské praxe, pod sanskrtským jménem goksura, kde se používá jako afrodisiakum. Čaj z Kotvičníku je odnepaměti připravován pro zvýšení funkce libida a je bylinou která zlepšuje plodnost. To je sice všechno pravda, ale Kotvičník má ještě mnoho dalších předností, které můžeme využít při léčení svého těla.

Působí jako močopudný prostředek využívaný při chorobách ledvin a močových cest, rozpouští močové kaménky, brání v zadržování tekutin v těle a snižuje hladinu sodíku, léčí potíže s prostatou, léčí některé typy močové inkontinence a bolestivého močení, podporuje trávení, tvorbu žaludečních šťáv, působí žlučotvorně, léčí a čistí játra, snižuje hladinu tuků v krvi, působí jako výtečný lék při diabetu II. typu na inzulinu nezávislém, léčí dnu, zlepšuje metabolizmus, má výborné regenerační schopnosti zvláště po těžkých nemocech. U žen zvyšuje hladinu estrogenů – ženských pohlavních hormonů, a pomáhá lépe zvládnout menopauzu, zlepšuje mužskou plodnost, normalizuje krevní srážlivost, je-li tato chorobně zvýšena. Tlumí tachykardii, to je zvýšená tepová frekvence v klidu u dospělého muže nad 100 tepů a u dospělých žen 110 tepů za minutu, když se pohybuje ještě na vyšší hranici, potom mluvíme o tachykardii. Prodlužuje diastolu, u klidné tepové frekvence má být kolem 72 úderů za minutu. Zlepšuje krevní oběh, rozšiřuje cévy a snižuje krevní tlak, léčí srdeční ischémii a angínu pectoris, působí jako velmi účinné antisklerotikum. U aterosklerózy, která je většinou provázena poškozením koronálních tepen, se množství cholesterolu snižuje na 25 – 30 %. Pomáhá léčit ušní šelesty a některé zrakové poruchy, odstraňuje některé typy závratí. Snižuje vnitřní napětí, zvětší objem svalové hmoty na úkor tuků, potlačí nespavost, deprese, návaly horka, podrážděnost. Čaj je výborným kloktadlem při zánětech v ústní dutině.

Čaj

Kotvičník užíváme v čerstvém stavu zelený i sušený. Příprava čaje je v letním období běžnější z čerstvé natě, pokud ho pěstujeme, není problém, kousek utrhnou a spařit vroucí vodou. Množství Kotvičníku do čaje dáme jako u ostatních bylin, tj. jednu kávovou lžičku do ¼ litru vody a můžeme si uvařit tento čaj i 3 x denně. Luhujeme asi 15 min. Příprava čaje ze sušeného je pracnější o to, že ho musíme scedit. Používání sušeného se hodí více na zimní období, kdy čerstvý nemáme.

Ještě jedno malé upozornění. Nikdo si snad nemůže myslet, že po dvou hrnkách čaje se budou dít zázraky. Každou bylinu musíme užívat pravidelně delší dobu s přestávkami a pak se dočkáme zaslouženého účinku. Nástup bylin je bez chemie, je pomalejší, přirozenější a zdravější. Ale přesto dodržujte jejich dávky.

U Kotvičníku platí při dlouhodobějším užívání, tak jako u většiny ostatní bylin, po třech týdnech užívání udělat čtrnáct dní přestávku. Bylinu můžeme zpracovat do čaje, odvaru, tinktury i prášku.

Kotvičník pozemní a jiné tinktury od 99,-Kč nakoupíte v našem e-shopu

 WWW.PRO-ZDRAVI.NET

Napsat komentář