Med

Z včelích produktů je nejznámější med a všichni ho spíše vnímáme jako potravinu. Málokdo z nás je seznámen s léčivým uplatněním medu.

Med obsahuje glycidy, které se dělí na glukózu a vyšší cukry. Složení medu je levulóza – 36 %, glukóza – 32 %, sacharóza – 2 %, maltóza – 8 %, voda – 20 %, minerální soli – 2 %. Med je velice vhodná strava pro celou populaci od kojenců, až po přestárlé. Zvláště při velkém vypětí sil, při těžké fyzické práci, u sportovců apod. med doplňuje potřebnou energii. Je velice vhodný pro děti v období růstu a pro staré lidi. Z léčebného hlediska můžeme vysvětlit léčivou účinnost medu v přítomnosti cukrů, pylu, včelí kašičky a působením antibiotik, které se uvolňují z těla včel.

V období těžkých nemocí je med vynikající jako podpůrná a doplňující léčba při onemocnění nervů, ledvin, jater, dýchacích cest, žloutence. Přiměřené dávky medu se doporučují i kardiakům na posílení srdečního svalu, který již slábne věkem. V malé míře mohou med konzumovat i diabetici, pro těžší stavy je konzumace nevhodná. Známé je také použití medu jako prostředku proti nespavosti a platí zde zlaté pravidlo, malé dávky medu uklidňují a velké dávky působí dráždivě. To znamená, při malých dávkách působí med jako příjemné a mírné hypnotikum navozující uklidnění a spokojený spánek. Nejlépe je podávat 1 čajovou lžičku medu na skleničku teplého mléka nebo libovolného uklidňujícího čaje. Před odchodem ke spánku ji pomalu během deseti minut vypijeme.

Nejlépe je používat med místo sladidla. Když se naučíme používat med do čaje místo cukru, tak máme denně zaručený přísun medu do těla nenásilnou formou a takové množství medu pro léčebné účely plně postačí.  Někteří lidé jím sladí i kávu, káva slazená medem má výbornou chuť, chce to vyzkoušet.

Ve stádiu vysokého těhotenství med omezíme.

Med můžeme použít jako složku pleťových masek, které snižují tvorbu vrásek a čistí pokožku. Na pleťové masky můžeme použít čistý med nebo ve spojení s glycerinem, citronovou šťávou, vaječným žloutkem. Nebo na masku s tvarohem a medem se směs rozmíchá do konzistence pasty a nechá se působit na obličeji 1 – 1,5 hodiny. To nám vyhladí vrásky a zlepší prokrvení pokožky. Před nanesením pleťové masky si dobře očistíme obličej tamponem s vlažnou vodou nebo speciální pleťovou vodou a po dokončení masky provedeme to samé.

Hrubé a rozpraskané ruce ošetříme kosmetickým glycerinem s přídavkem malého množství medu v množství, aby směs nebyla výrazně lepivá. Takto ošetřené ruce necháme také nějaký čas v klidu jako u masky na obličeji a pak je umyjeme.

Efekt medu zesílíme při jeho smíchání s výluhy a odvary léčivých bylin např. podběl, lipové květy, heřmánek, eukalyptus, aloe, třezalka, atd.

Napsat komentář