Mateří kašička

Je to sekret ze žláz včel dělnic, který je určen k výživě včelích larev a zabezpečuje jejich růst v raném stádiu. Je to látka smetanového vzhledu a konzistence. Larva včel dělnic je krmena touto látkou první tři dny svého života. Včela dělnice se dožívá se 45 dní. Matku živí dělnice mateří kašičkou po celý život, který u matky trvá 4 až 5 let.

Výtěžnost mateří kašičky z úlu je velmi malá, řádově v gramech.

Léčivý obsah mateří kašičky

Mateří kašička je vysoce výživný produkt s velkým obsahem proteinů a vitamínů. Působí blahodárně na mozek, způsobuje zvýšení počtu erytrocytů, současně zvyšuje množství retikulocytů a hemoglobinu. Pro normální růst a rozvoj lidského organismu jsou nevyhnutelné a nenahraditelné aminokyseliny, které si organizmus nemůže syntetizovat sám a musí je dostávat v hotové formě. Mateří kašička dále obsahuje nenahraditelné kyseliny, arginin, histidin, valin, metianin, triptofan a další. Vitamíny B1, B2, B6, B12, Bc, C, H, PP, E, kyselinu foliovou a nikotinovou, biotin, atd. Hlavně biotin je nevyhnutelný pro normální tukovou výměnu. Vitamín E stimuluje pohlavní činnost. Z prvků, které jsou obsaženy v mateří kašičce, mají zvláštní význam železo, mangan, zinek, a kobalt, které upravují krvetvorbu a způsobují regeneraci a tvorbu červených krvinek. Kyselina pantotenová působí na pevnost a růst vlasů, léčí popáleniny a trofické vředy a kožní poranění. Dále má bakteriostatické a bakteriocidní působení.

Uskladnění mateří kašičky

Mateří kašička je velice citlivá látka, abychom neznehodnotili její léčivé účinky, nesmí přijít do styku s kovem. Při skladování použijeme malou skleničku, např. od dětské přesnídávky uzavíratelným víčkem, při nabírání lžičku z umělé hmoty. Dále jí škodí sluneční světlo, teplo a kyslík. Protože podléhá rychlému rozkladu, tak ji musíme konzervovat, nejlépe rozmícháním v medu v množství 1 – 2 g kašičky do 250 g medu. Mateří kašičku s medem skladujeme ve tmě, v chladu při teplotě mezi 0 – 10 °C, na což je nejlepší lednička. Před použitím je nutno směs řádně promíchat, protože mateří kašička má tendenci vystupovat ze směsi na povrch. Při správném uskladnění vydrží mateří kašička v medu 1 rok.

Léčení mateří kašičkou

Má tonizující, antimikrobiální, protiradiační a imunitní účinky, stimuluje látkovou výměnu, zvyšuje životní tonus organizmu, normalizuje arteriální tlak, stav cév a funkci orgánů. Mateří kašička nemá vyhraněné účinky pouze na některé orgány, ale zasahuje do celkové látkové přeměny v organizmu. Pronikavě zvyšuje vlastní obranné síly v organizmu a z tohoto důvodu je mateří kašička cenným podpůrným léčivem při celé řadě chorob.

Ani mateří kašička však není všelék, jak byla nazývána v nové módní vlně neseriózními nadšenci, kteří to o ní tvrdili. Je však prokazatelné, že její podávání může usnadnit průběh a výrazně pomoci při následujících nemocech.

Akné, anémie (chudokrevnost), angína pectoris, arterioskleróza, astenie (celková slabost), asteroskleróza, bronchiální astma, deprese, encefalitida, jaterní choroby, klimakterické potíže, nechutenství, neurastenie, ochrnutí (některé typy), parkinsonismus (mírnější formy), posílení a rychlejší hojení po chirurgických zákrocích, posílení po obtížném porodu spojeným s velkou ztrátou krve, rekonvalescence po těžkých chorobách, úrazech, operacích. Skleróza multiplex (podpůrný prostředek), slábnutí zraku a sluchu bez výrazných příčin, snižování psychického a fyzického přetížení, stenokardie, stimuluje žlázy s vnitřní sekrecí (štítná žláza, nadledvinky, pohlavní žlázy), těžko se hojící rány a spálenin (vnitřně), tlumí nežádoucí účinky širokospektrálních antibiotik, vegetativní dystonie a depresivní stavy, vředy žaludku a dvanácterníku (peptické vředy), vyčerpání organizmu, zánět tlustého střeva, zlepšuje celkový fyzický a duševní stav, zlepšuje duševní činnost a výkonnost, léčí změny na sítnici oka, upravuje zpomalený vývoj u dětí.

Podávání mateří kašičky nemá vedlejší ani nežádoucí účinky. Pouze je namístě opatrnosti při podávání mateří kašičky dětem, kdy by mohlo dojít při dlouhodobém užívání k nežádoucímu urychlení pohlavního dospívání. Z tohoto důvodu se běžně mateří kašička zdravým dětem nepodává a aplikuje se zpravidla jenom u dětí s opožděným vývojem a to ještě v polovičních dávkách, které jsou určeny pro dospělé osoby.

Protože mateří kašička nepůsobí kancerostaticky, jak se dříve myslelo, tak pozor na užívání mateří kašičky u onkologicky nemocných pacientů, protože by mohlo dojít k podpoře růstu některých druhů nádorů.

 

 

Napsat komentář