Včelí jed

Je to sekret jedových žláz včel (jed apitoxin), je to nažloutlá hustá tekutina, kyselé reakce, silně páchnoucí, na chuť hořká a pálivá. Někteří lidé špatně snášejí poštípaní včelami a v případě potřeby musí vyhledat lékařskou pomoc. Včelí jed je ve velkých dávkách nebezpečný jak pro člověka, tak pro zvířata a hmyz. Vyvolává pohybové ochrnutí, může způsobit těžké následky i smrt. Na druhé straně v přiměřených dávkách je důležitým léčebným prostředkem pro mnohé choroby, které se těžko léčí jinými prostředky.

Poštípání zdravého člověka vyvolá nejčastěji jen místní reakci ve formě zčervenání, otoku a pocitu pálení. U 200 až 300 štípnutí je způsobena těžká intoxikace organizmu, jejímž charakteristickým příznakem je silné narušení činnosti srdce a cév.

Lidoví léčitelé odnepaměti léčili své pacienty poštípáním včelami. Je to trochu bolestivé, nicméně jednoduché a účinné. V častých případech dojde ke zlepšení i u těžkých a zastaralých případů. Zkušenosti potvrzují, že včelaři jenom zřídka trpí revmatizmem nebo dnou. V mnoha zemích i oficiální medicína používá v léčení těžkých případů revmatizmu tuto techniku. Obvykle se to provede zcela jednoduše.

Postup léčení včelím píchnutím

Chytíme včelu za křídla a přiložíme ji na postižené místo. Včela téměř vždy okamžitě píchne. Po štípnutí musíme žihadlo vytáhnout. Další vpich uděláme za 24 hod. po prvním píchnutí ve vzdálenosti 4 – 8 cm od místa prvního vpichu. Na aplikaci včelího jedu používáme stejná místa na těle jako při zavádění jiných léčivých látek injekcemi, tj. vnějšíčást ramen a stehen.

 

Postup včelým štípnutímAplikace je na obrázku.

První den absolvujeme jedno štípnutí, druhý den si necháme dát dvě žihadla, třetí den tři žihadla a tak dále až do 10 dní. V průběhu této léčby absolvuje nemocný 55 štípnutí.

Následuje 3 – 4 dny přestávka. Dále pokračujeme každý den po třech štípnutích. V průběhu druhého období léčení, které trvá 1,5 měsíce, nemocný absolvuje až 150 štípnutí.

Potom se dá nemocnému 2 týdny oddych a za tuto dobu se kontroluje průběh nemoci. Třetí období léčení se většinou již nemusí využít, protože je nemoc již vyléčena. Pokud by bylo ještě třeba přistoupit k další dávce jedu, tak budeme postupovat jako u druhého způsobu.

Při onemocnění periferní nervové soustavy např. neuralgie, zápaly nervů a jiné, revmatizmu a revmatoidních artritidách se doporučuje kombinovat léčení včelím jedem a mateří kašičkou. Léčebný efekt se značně zesílí a povýší se i obranné síly organizmu.

Pokud by se objevily jakékoliv problémy v těle, tak musíme samozřejmě s jedem přestat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 komentáře u Včelí jed

 1. zi.ja napsal:

  Filipe, tenisový loket je problém, který odeznívá dlouhodobě a ve většině případů bolest úporně drží, u každého člověka v jinémk časovém rozmezí.
  Bolest vzniká zánětem šlachovitých úponů, kde jsou vývodem (podle TČM) játer. První krok bych videl v detoxikaci jater, který provedeme ostropestřem mariánským ve formě čaje, 3 x denně po tři týdny. Souběžně můžeme použít mazání z kostivalové masti nebo obklady tak na dvě hodiny z přesličky nebo březového listí. Zvolíme bylinu, asi dvě hrsti, přesličku nebo březové listí, namočíme na několik hodin do vody a potom vložíme byliny mezi pleny a obalíme loket. Stejným způsobem nám může posloužit nakrájená cibule, také mezi pleny jako obklad na dvě hodiny. To provádíme denně.
  Další možnost je návštěva lékaře, který zřejmě předepíše nějakou mast na bolest.
  S pozdravem Honza

 2. Filip Schüller napsal:

  Dobrý den,
  moc se mi líbí vaše stránky.Hledal jsem pomoc na tenisový loket.
  Jsem po třech píchnutí včelou v rozmezí 14-ti dnů,nezdá se mi,že by se to zlepšilo.
  Neměl by jste pro mě,nějakou odbornější radu?
  Děkuji předem,s pozdravem Filip

Napsat komentář